JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

riport

riport szó jelentése

A "riport" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "riport" szó jelentése egy interjú, beszélgetés vagy tudósítás, amelyet általában egy újságíró készít. A riportot általában élőszóban vagy írásban közlik a közönséggel, és gyakran egy adott eseményről, helyzetről vagy személyről szól. A riport lehet rövid vagy hosszabb, és általában a tényekre, információkra és interjúkra támaszkodik. A riportok lehetnek hírközlő jellegűek, amelyek az aktuális eseményeket vagy történéseket tárgyalják, vagy elemzőbb jellegűek, amelyek az események okait vagy következményeit mutatják be. A riporterek feladata az információk beszerzése, az interjúk lefolytatása és a tények alapjának ellenőrzése. A riportok elterjedtek a médiában, különösen az újságírásban és a televízióban. Az újságok gyakran publikálnak riportokat különböző témákban, mint például politika, sport, kultúra vagy gazdaság. A televíziók is rendszeresen sugároznak riportokat, amelyekben a riporter helyszíni tudósítást ad egy eseményről vagy interjút készít egy személlyel. A "riport" szó eredete visszavezethető a francia "reportage" szóra, amelynek jelentése "beszámoló" vagy "helyszíni tudósítás". A magyar nyelvben a "riport" szó használata az 1900-as évek elején vált elterjedtté.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "riport" szó eredete a francia "reporter" kifejezésre vezethető vissza, amely azt jelenti, hogy jelentést tesz vagy tudósít valamiről. A "reporter" szó a latin "reportare" igéből származik, ami azt jelenti, hogy visszavisz vagy elszámol valamivel.

A "riport" szó a 19. században került át a francia nyelvből más európai nyelvekbe, beleértve a magyart is. A szó eredetileg azt jelentette, hogy valaki jelentést tesz egy eseményről vagy helyzetről, általában újságírói tevékenység részeként.

A szó kialakulása kapcsolódik az újságírás és a sajtó fejlődéséhez. Az újságírók rendszeresen közöltek híreket és cikkeket az eseményekről, de a riportok különösen részletesen és alaposan tájékoztatták az olvasókat egy adott témáról.

A riportok az idők során különböző formákat öltöttek, és ma már többféle típust ismerünk, például interjút, tévériportot vagy online riportot. A szó etimológiája tehát egyértelműen kapcsolódik az újságírás és a hírközlés világához.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A riporterek élőben közvetítették a politikai eseményeket.
2. A sportriporter beszámolt az újabb futballmeccs eredményéről.
3. A helyszíni riport alapján kiderült, hogy a baleset súlyosabb volt, mint gondolták.
4. Az újságíró interjút készített a hírességgel egy televíziós riport kedvéért.
5. A tudósító részletesen beszámolt a tüntetésről a riportjában.
6. A riporter bemutatta a várost és annak nevezetességeit az utazási magazinban.
7. Az időjárás-jelentésben a meteorológus riportot adott az elkövetkező napokra vonatkozóan.
8. A riport alapján kiderült, hogy az iskola épülete komoly felújításra szorul.
9. A műsorvezető egy hosszú riport keretében mesélte el élete történetét.
10. A külföldi tudósító helyszíni riportja sokkolta a nézőket a háborús övezetről.

Rokonértelmű szavak

interjú, tudósítás, beszámoló, jelentés, tudósítvány, riportázs, tudósítás, híradás

Fonetikus átírás

riport]

Betűrendben közeli szavak

szoalak, gator, beerkezett, hamu, babos, riport, praline, ordogszantas, ele, matyo, edesszaju,