JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

ordogszantas

ordogszantas szó jelentése

Az "ördögszántás" kifejezés a magyar nyelvben egy olyan szólás, amely egy nehéz, fáradságos munkára vagy tevékenységre utal. A szó eredetileg az agráriumban használt fogalom, amely a régi időkben a mezőmunkára vonatkozott. Az ördögszántás jelentése, hogy valaki vagy valami nagyon keményen dolgozik vagy nagy erőfeszítéseket tesz valamire. A szóhasználatban gyakran a nagyobb fizikai munkát igénylő tevékenységekre utal, amelyek hosszú időt vesznek igénybe és kimerítőek lehetnek. A fogalom eredete az agrár világban található. Az ördögszántás a régi időkben azonosította azt a munkát, amikor a földeket kézzel kellett megművelni. Az emberek hatalmas erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy a földeket megműveljék és terményeket neveljenek ki belőlük. A munka nehézsége miatt az ördögszántás kifejezés jelentést kapott és átvitt értelművé vált. Ma már az ördögszántás kifejezést nem csak mezőgazdasági kontextusban használják, hanem általánosságban a kemény munkára és az erőfeszítésekre utaló szólásként ismert.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "ördögszántás" kifejezés eredete és kialakulása a mezőgazdasági tevékenységekhez kapcsolódik. A szó összetett, amely két részből áll: "ördög" és "szántás".

Az "ördög" szó a középkori hiedelmekben és folklórban gyakran használt szimbólum volt, aki az emberekkel való kapcsolatában rosszat, gonoszságot vagy kellemetlenségeket jelentett. A természetes erőforrásokkal való küzdelem során az emberek sok nehézséggel néztek szembe, amelyekről úgy vélték, hogy az ördög művei. Így a "ördög" szó gyakran megjelenik olyan kifejezésekben, amelyek a természeti erőforrásokkal való harcot vagy nehézséget jelzik.

A "szántás" szó pedig a földművelési tevékenység egyik alapvető mozzanata. A szántás során a földet megművelik és felkészítik a vetésre. Egy korábbi időben ez kézi erővel történt, majd később megjelentek a szántógépek.

Az "ördögszántás" kifejezést először az 1800-as években használták Magyarországon. Ez a kifejezés arra utal, hogy valami rendkívül nehéz vagy kihívást jelentő feladatot végeznek. A szántás tevékenységét az ördöggel való küzdelemhez hasonlították, mivel nehéz és fárasztó munkát jelentett.

Az "ördögszántás" szó etimológiájában tehát a "ördög" és a "szántás" szavak egyesítése található, amelyek a természeti erőforrásokkal való harcot és a földművelési tevékenységet jelzik.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A földeket hosszú évtizedek óta ördögszántással művelik.
2. A gazda ördögszántással készítette elő a földet az új veteményesnek.
3. Az ördögszántás módszerét már régóta alkalmazzák a nehéz talajok megművelésére.
4. A parasztok egész nap a földeken dolgoztak, ördögszántással próbálták hatékonyan felkészíteni a földet az ültetésre.
5. Az ördögszántás technikája nagyban megkönnyíti a talaj előkészítését és a termények növekedését.
6. A mezőgazdasági gépek révén ma már kevesebb emberi munkaerő szükséges az ördögszántáshoz.
7. Az ördögszántás révén sikerült megnövelni a terméshozamot és javítani a föld minőségét.
8. Az ördögszántás eredményeként a gazdák jelentősen csökkentették a munkaidőt és növelték az árbevételt.
9. Az ördögszántás segítségével hatékonyabban hasznosíthatjuk a rendelkezésünkre álló területeket.
10. Az ördögszántás hagyományos módszer, amelyet sok mezőgazdasági közösség még mindig alkalmaz.

Rokonértelmű szavak

szárazföldi kultúra, művelés, szántás, földművelés, gazdálkodás

Fonetikus átírás

['ørdøgsaːntaːʃ]

Betűrendben közeli szavak

beerkezett, hamu, babos, riport, praline, ordogszantas, ele, matyo, edesszaju, vandorcirkusz, mezesmazos,