JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

matyo

matyo szó jelentése

A 'matyó' szó a magyar nyelvben egy etnikai csoportot és a hozzájuk kapcsolódó kulturális jelenségeket jelöli. A matyók a Jászság területén élő magyar népcsoport, akik jellegzetes népviseletet, díszített hímzéseket és más kézműves tradíciókat tartanak fenn. A matyó népviseletre jellemzőek a gazdag színek, mint például a piros és a fehér, valamint a sokféle motívum, amelyeket hímzéssel alkalmaznak ruháikon, textíliákon és más tárgyakon. A matyók hagyományosan nagy figyelmet fordítanak az otthonaik és tárgyaik díszítésére is. A matyó hímzés technikailag bonyolult és részletes munka, amelyet általában nők végeznek. Sokszor virágos motívumokat alkalmaznak, amelyek gyakran összekapcsolódnak geometriai elemekkel. Ezeket a hímzéseket gyakran használják párnákra, terítőkre és más háztartási eszközökre. A matyók kulturális identitása erős, és megőrizték hagyományaikat az évszázadok során. Az 1930-as években a matyó hímzés elismerték mint mestermunkát, és azóta is fontos részét képezi a magyar népi kultúrának és a turisztikai vonzerőnek.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "matyó" szó eredete és kialakulása a magyar néprajzi és nyelvészeti kutatások alapján több elméletre vezethető vissza.

Az egyik elmélet szerint a "matyó" szó a Matyóföld nevű területről ered, amely a mai Magyarország északi részén, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében található. A Matyóföldön élő matyó népcsoport híres a hímzéseiről, népviseletéről és gazdag kulturális örökségéről. Így a "matyó" szó lehet az ezen területen élő embereknek vagy kultúrának a megnevezése is.

Másik elmélet szerint a "matyó" szó eredete az egyik matuzsálemi bibliai alak, Máté nevéből származik. A matyó népcsoport vallásos hagyományai között fontos helyet foglal el Szent Máté tisztelete, így elképzelhető, hogy innen származik a név.

Egy másik lehetőség szerint a "matyó" szó eredete a magyar nyelvben meglévő általános melléknévi képzési forma, melyhez -y,-j,-i ragot kapcsolva alakul ki. Így a "matyó" jelentheti azt, hogy a Matyóföldön élő emberekhez vagy kultúrához tartozó.

Az etimológia pontos megállapítása nehéz, mivel a "matyó" szó eredete és kialakulása több tényezőtől függ, és nem egyértelműen beazonosítható. A fentebb említett elméletek csak néhány lehetséges magyarázatot nyújtanak a szó eredetére vonatkozóan.

Szófaja és helyesírása

ragadvány

Példamondatok

1. A matyó népművészet híres Magyarországon.
2. A matyó mintázatokkal díszített ruhák gyönyörűek.
3. A matyó hímzések színesek és részletesek.
4. Gyönyörű matyó motívumokat láttam egy kiállításon.
5. Az anyukám megmutatta nekem a nagymama régi matyó hímzéseit.
6. A matyó népviseletben az emberek nagyon elegánsak és színesek.
7. Az ünnepi asztalra terített matyó terítő igazán szemet gyönyörködtető volt.
8. Mindig szerettem volna megtanulni a matyó hímzést, mert annyira szép.
9. Rengeteg kézzel készült matyó terméket lehet vásárolni a helyi piacokon.
10. Az otthonunk falán büszkén lóg egy gyönyörű matyó kép.

Rokonértelmű szavak

kalocsai, gömöri, mezőkövesdi, népviselet, hímzés

Fonetikus átírás

/'mɒcjoː/

Betűrendben közeli szavak

babos, riport, praline, ordogszantas, ele, matyo, edesszaju, vandorcirkusz, mezesmazos, pir, gramm,