JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

tarsadalomtudomany

tarsadalomtudomany szó jelentése

A 'társadalomtudomány' szó a magyar nyelvben a társadalommal foglalkozó tudományágakat jelenti. A társadalomtudományok olyan diszciplínák, amelyek az emberi társadalom különböző aspektusaival foglalkoznak, mint például a társadalmi viselkedés, szervezettség, gazdaság, politika, jog, kultúra és történelem. A társadalomtudományok közé tartoznak többek között a szociológia, antropológia, politikatudomány, kommunikációkutatás, pszichológia és gazdaságtudomány. Ezek a tudományágak kutatják és elemzik a társadalmi folyamatokat, struktúrákat és viselkedést annak érdekében, hogy megértsék és magyarázzák az emberi társadalmat. A társadalomtudósok kérdéseket tesznek fel a társadalmi hierarchiáról, hatalmi viszonyokról, normákról és értékekről. Az általuk végzett kutatások segíthetnek megérteni az emberi viselkedést és az azt meghatározó társadalmi összefüggéseket. A társadalomtudósok fontos szerepet játszanak abban is, hogy javaslatokat tegyenek a társadalom problémáinak megoldására és a társadalmi fejlődés elősegítésére.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "társadalomtudomány" kifejezés a társadalom és a tudomány szavak összetételéből jön létre. Az etimológiai elemzéshez elemezzük a két részt külön-külön.

A "társadalom" szó a latin "societas" szóból származik, amelynek jelentése "társaság" vagy "közösség". A latin "societas" a "socius" szóból ered, amely azt jelenti, hogy "társ". A középkori latinban a "societas" kifejezés már a közösségi életet és a társadalmi együttműködést is jelentette.

A "tudomány" szó görög eredetű. Az ógörögben a "episteme" vagy "gnosis" szavakat használták az ismeret vagy tudás kifejezésére. A tudomány fogalmát azonban nem csak az ókori görögök használták, hanem más korai civilizációk is, mint például az egyiptomiak vagy a babiloniak.

A társadalomtudományoknak nevezett tudományágak kialakulása és elnevezése viszonylag újabb időkre tehető. A modern társadalomtudományok, mint például a szociológia, antropológia, politikatudomány és pszichológia, a 19. században alakultak ki. Az emberek társadalmi jelenségekkel és az emberi viselkedéssel való foglalkozást kezdték tudományos módszerekkel vizsgálni.

A "társadalomtudomány" kifejezésnek nincs pontos etimológiája, mivel a szóalkotás során a két alapvető fogalom összekapcsolódása és jelentésbeli átvitele történt. Azonban világosan kifejezi, hogy ezek a tudományágak a társadalmi jelenségek és folyamatok tanulmányozásával foglalkoznak.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A társadalomtudományok célja a társadalmi jelenségek és folyamatok vizsgálata és megértése.
2. A társadalomtudományok különböző módszereket alkalmaznak, mint például a statisztikai elemzés vagy a részvételi megfigyelés.
3. A szociológia egyike a társadalomtudományoknak, amely a társadalmi viselkedést és szerkezetet tanulmányozza.
4. A pszichológia is beletartozik a társadalomtudományok körébe, hiszen vizsgálja az egyének viselkedését és mentális folyamatait.
5. Az antropológia a kultúrákat és az emberi közösségek életmódját kutatja, így szintén része a társadalomtudományoknak.
6. A politikai tudomány arra fókuszál, hogy megértsük és magyarázzuk a politikai rendszerek működését és hatásait.
7. A gazdaságtudományok segítenek megérteni a gazdasági folyamatokat és azok hatásait a társadalomban.
8. A kommunikációtudomány kutatja az információ átvitelének folyamatát és hatásait az emberek közötti kapcsolatokra.
9. A jogtudomány is beletartozik a társadalomtudományok köreibe, hiszen vizsgálja a törvényeket és azok hatását a társadalomra.
10. A társadalomtudományi kutatások eredményei segíthetnek javítani és fejleszteni a társadalmat és annak intézményeit.

Rokonértelmű szavak

szociológia, társadalomkutatás, szociális tudomány

Fonetikus átírás

[tɑːrʃɑdɑlomtudomɑːɲ]

Betűrendben közeli szavak

cibak, magus, betegallomany, adminisztrator, faradsagos, tarsadalomtudomany, szalamander, almasderes, csonakos, lista, onarckep,