vetkozes
vetkozes szó jelentése
A "vetkőzés" szó a magyar nyelvben azt jelenti, hogy valaki ruházatát leveszi vagy lehúzza magáról. Átvitt értelemben használva pedig arra utal, hogy valaki megmutatja vagy felfedi a valódi önmagát, azaz leveti a korábbi szerepeket, maszkokat, vagy elengedi a korábban felépített képet magáról. A vetkőzés lehet fizikai cselekedet, amikor valaki ruházatot vesz le, de lehet metaforikus is, amikor valaki elengedi a külső tulajdonságait vagy szerepeit. A vetkőzés lehet szimbolikus is egy belső változást vagy fejlődést jelentve.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "vetkőzés" szó eredete a középkori magyar nyelvben található. A "vetkőzés" szó először a 14. században jelent meg a "vetkőzik" igéből képzett főnévként. Az "igéképzés" -és végződéssel képezett főnévként használták, ami a cselekvést, tevékenységet jelölte.
Az "igeképzés" végződést az ómagyar korban már ismerték, és más igékhez is hozzáadhatták. Az "igeképzés" végződése azonban a középkori magyar nyelvben népszerűvé vált. Az "vetkőzik" igét a "kikapcsolódás", az aktív ruházat elhagyása jelentette.
Az "igeképzés" végződés mellett a "vetkőzés" szó mögött található egy másik elem is, ami a német nyelvből került átvételre. A középkorban a német hatás erős volt a magyar nyelvre, és sok német eredetű szót használtak. A "vetkőzés" esetében ez az elem a német "ausziehen" szóból eredeztethető, ami szintén azt jelenti, hogy ruhát levesz vagy leránt.
Összességében tehát a "vetkőzés" szó eredete és kialakulása a középkori magyar nyelvben található. Az "igeképzés" végződés és a német hatás együtt játszott szerepet ennek a szónak az etimológiájában.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A fürdőszobában vetkőzöm le minden nap.
2. A modell lassan vetkőzött a kifutón.
3. Egy hosszú nap után szeretek otthon azonnal vetkőzni és kényelmes ruhába bújni.
4. A színpadon a táncosok egyenként vetkőztek le a zenére.
5. A gyerekem még mindig nem tanulta meg teljesen a vetkőzést, így segítenem kell neki.
6. Az orvos azt tanácsolta, hogy vigyázzak a vetkőzésnél, mert könnyen megsérülhetek.
7. Az úszóverseny előtt mindig alaposan fel kell melegíteni és aztán gyorsan vetkőzni a versenyzéshez.
8. Az esti buliban sokan már az első perctől kezdve elkezdtek vetkőzni és táncolni az asztalokon.
9. A napsütéses tengerparton boldogan vetkőztünk le és ugráltunk be a vízbe.
10. Az öltözőben csendesen vetkőzött le és új ruhát vett fel, hogy senki se vegye észre, hogy fél órával korábban hagyta ott az irodát.
Rokonértelmű szavak
levetkőzés, lehúzás, lebontás, kibontakozás, megfosztás
Fonetikus átírás
/vɛtkøːzeːʃ/
Betűrendben közeli szavak
holyag, tarko, koordinata-rendszer, hohatar, tejlaz, vetkozes, eroproba, idoszamitas, unokatestver, cselgancs, foszforeszkal,