enciklopédia
enciklopédia szó jelentése
Az "enciklopédia" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: Az enciklopédia egy olyan könyv vagy digitális adatbázis, amely átfogó és részletes ismereteket tartalmaz a különböző tudományágakról, művészeti ágakról, történelmi eseményekről, kulturális jelenségekről stb. Az enciklopédiák általában rendszerezett módon tárgyalják a különböző témákat, gyakran betűrendi sorrendben, és részletes leírásokat, definíciókat, statisztikákat, képeket, térképeket és más információkat tartalmaznak. Az enciklopédiák célja az olvasók tájékoztatása és ismereteinek bővítése az adott témával kapcsolatban. Az enciklopédia szó eredete görög eredetű (enkyklios paideia), jelentése pedig "általános nevelés". Az első enciklopédia a világon az ókori görögök Alexandriai Könyvtárban kezdett összeállni az i.e. 3. században. Az enciklopédia kiadványok azóta is népszerűek maradtak, de a digitális korban egyre több online verzió is elérhetővé vált.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
Az "enciklopédia" szó eredete és kialakulása a görög nyelvre vezethető vissza. A szó eredetileg két görög szóból áll: "enkyklios" (ἐγκύκλιος) és "paideia" (παιδεία). Az "enkyklios" jelentése "körüljáró" vagy "mindent átfogó", míg a "paideia" a "nevelés" vagy "képzés" fogalmát takarja.
A középkori latinban az "enkyklios paideia" kifejezést használták arra, hogy leírják az összes tudományt, ismeretet és művészetet magába foglaló ismerethalmazt. Ez az alapja az enciklopédia modern értelmének.
Az első nagy hatású enciklopédia, amely ezt a névhasználatot alkalmazta, Pál apostol nevéhez fűződik. Ő írta meg az "enkyklios paideia"-t, amely a római birodalom idején volt elterjedt. Ez a mű tehát az első ismert írásos említése az enciklopédiának.
A középkorban a tudás és információ terjesztése korlátozottabb volt, ezért inkább kézzel írott könyvekben és kézikönyvekben találhatóak enciklopédikus tartalmak. Az első nyomtatott enciklopédiák a 15. és 16. században jelentek meg, például Johann Heinrich Alsted "Encyclopaedia" című műve.
Az enciklopédia fogalma és formája azóta is folyamatosan változott, ahogy a tudományok és ismeretek területe bővült. Ma már több típusú enciklopédia létezik, amelyek közé tartoznak a nyomtatott kötetek, online adatbázisok és interaktív digitális tartalmak.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A könyvtárban rengeteg enciklopédia található különböző témákban.
2. Az internet korában az online enciklopédiák váltak népszerűvé.
3. Az enciklopédiák általában rendszerezett információkat tartalmaznak a világ különböző területeiről.
4. A nagyszüleim még az otthoni könyvespolcon tartottak egy régi, vastag enciklopédiát.
5. Az enciklopédiák hasznos források lehetnek kutatáshoz és tanuláshoz.
6. Az enciklopédia által nyújtott ismeretek segíthetnek abban, hogy mélyebben megértsük a világot és annak történéseit.
7. Az enciklopédia szerzői sokszor szakértők, akik hiteles információkat közölnek a témáról.
8. Gyakran használják az enciklopédiát iskolai projektekhez és esszék írásához.
9. Az enciklopédiák általában betűrendben sorolják fel a témákat és azok részleteit.
10. Az online enciklopédiák gyors és könnyű hozzáférést biztosítanak az információkhoz.
Rokonértelmű szavak
lexikon, tudástár, ismeretgyűjtemény, tankönyv
Fonetikus átírás
[ɛnt͡siːklɔpeːdia]
Betűrendben közeli szavak
emulál, emulgeátor, emulzió, en bloc, en_bloc, enciklopédia, endémia, endemikus, endogén, endokrinológia, endometrium,