JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

eroproba

eroproba szó jelentése

Az "erőpróba" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következőképpen definiálható: Az "erőpróba" kifejezés azt jelenti, hogy valaki vagy valami egy adott helyzetben vagy körülmények között megmutatja, milyen képességeket, erőforrásokat vagy kitartást képes felmutatni. Ez lehet fizikai vagy szellemi kihívás, amely során valaki teszteli saját hatékonyságát, teljesítményét vagy állóképességét. Az erőpróba lehet versenyhelyzet, mérkőzés, vizsga vagy bármilyen más olyan esemény, amelyben az egyénnek meg kell mutatnia, hogy mennyire képes megbirkózni egy adott feladattal vagy helyzettel. Az erőpróba során az adott személynek általában különböző képességeket kell felhasználnia és demonstrálnia, például fizikai erőt, ügyességet, gyorsaságot, kitartást vagy érvelési képességeket. A cél általában az, hogy bebizonyítsa a saját kompetenciáját és teljesítőképességét mások előtt, illetve legyőzze ellenfeleit vagy saját korlátait. Az "erőpróba" szó tehát általános értelemben olyan helyzetet jelöl, amely során valaki vagy valami megmutatja, milyen képességekkel és erőforrásokkal rendelkezik, és hogyan tud ezeket hatékonyan használni.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "erőpróba" szó eredete és kialakulása a következőképpen történik:

Az "erőpróba" szó összetett szó, amely két részből épül fel: "erő" és "próba".

Az "erő" szó a középkori magyarban az ómagyar "erö" alakjából alakult ki. A "erö" szó eredetileg a fizikai erőt, hatalmat vagy erejét jelentette. Ez a szó vélhetően az ómagyar eredetű "er-"/"ör-" gyökkel kapcsolatos.

A "próba" szó viszont latin eredetű, és az ómagyarban is megjelenik, bár kissé eltérő alakkal ("prób"). A latinból átvették a középlatin "proba" alakot, amelynek jelentése „vizsgálat”, „kísérlet” vagy „megmérettetés”. A középlatinban az eredeti latin "probus" - „jó”, „erkölcsös” jelentésű igenevetőből alakult ki. Ez végül az ómagyarban a fenti formát öltötte.

Tehát az "erőpróba" szó jelentése tehát egy olyan tevékenység vagy helyzet, amelyben valaki teszteli vagy beméri saját fizikai vagy mentális erejét, képességeit vagy kitartását.

Összességében az "erőpróba" szó tehát egy olyan kifejezés, amely az ómagyar és latin eredetű szavakból alakult ki, és a fizikai vagy mentális erő próbájára utal.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A sportolóknak minden évben meg kell állniuk az erőpróbát a világbajnokságon.
2. Az új kihívások mindig erőpróbának számítanak, de én mindig kitartok és megoldom őket.
3. A vizsga az igazi erőpróba volt számomra, de sikeresen teljesítettem.
4. A túrázás során minden hegycsúcs egy újabb erőpróbát jelentett a túrázók számára.
5. Az életben mindenkinek szembe kell néznie valamilyen erőpróbával, ami segít fejlődni és erősödni.
6. Az új munkahelyen minden nap egy izgalmas erőpróba elé állít a feladatok sokasága miatt.
7. Az idősek otthonában dolgozni valódi erőpróba, hiszen sok türelemre és empátiára van szükség ahhoz, hogy segítsünk az idős embereknek.
8. A kapcsolatokban is gyakran előfordulnak nehézségek, amik igazi erőpróbát jelentenek a pároknak.
9. Az építkezés során rengeteg váratlan akadály adódott, de minden egyes megoldás egy újabb erőpróbát jelentett a munkásoknak.
10. Egy hosszú távú futóverseny minden résztvevő számára az igazi erőpróba, ahol mindent ki kell adnia magából.

Rokonértelmű szavak

kísérlet, próbálkozás, megmérettetés, megpróbáltatás, megmérettető helyzet, megoldandó feladat

Fonetikus átírás

[ˈɛrøproba]

Betűrendben közeli szavak

tarko, koordinata-rendszer, hohatar, tejlaz, vetkozes, eroproba, idoszamitas, unokatestver, cselgancs, foszforeszkal, pincer,