JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

tarko

tarko szó jelentése

A "tarkó" szó a magyar nyelvben a fej hátsó részét, a nyak és a koponya találkozását jelenti. Ez a terület általában kiemelkedőbb, domborúbb, mint az alsó részek, és fontos szerepe van a fej tartásában és mozgatásában. A "tarkó" kifejezést gyakran használjuk olyan jelentésekben is, amelyek nem szó szerint kapcsolódnak a testrészhez. Például, ha valakit "a tarkóján kap", akkor azt jelenti, hogy váratlanul vagy hátba támadja meg őt valaki. Ezenkívül a "tarkón csíp" kifejezés azt jelzi, hogy valakit kellemetlenül vagy meglepetésszerűen elkap egy érzelem vagy helyzet. A tarkó fogalma tehát nemcsak fizikai jelentéssel rendelkezik, hanem átvitt értelemben is használjuk a mindennapi beszédben.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "tarkó" szó a magyar nyelvben használt kifejezés, amely a fej hátulsó részét jelöli. Az eredetét tekintve a szó a török nyelvből került átvételre. A törökben ugyanis "tarka" kifejezést használnak, ami színes, foltozott vagy foltos jelentéssel bír. A magyar nyelvben az -ó képzővel tették általánossá a jelentést, így lett belőle "tarkó".

A szó eredete tehát visszavezethető a középtörök "tarka" szóra, ami az oszmán-törökben is megmaradt ugyanezzel a jelentéssel. A középtörök pedig a középészaki nyelvekhez tartozik, így kapcsolódhat más török nyelvjárásokhoz is.

Az etimológiai kutatások szerint a "tarka" szó eredeti jelentése valószínűleg "foltos" volt, ami azt sugallja, hogy valamilyen foltozott vagy többszínű mintázatot takartak vele. Ezt később átvitt értelemben alkalmazták a fej hátulsó részeire utalva.

Fontos megjegyezni, hogy az etimológiai kutatások néha csak feltételezéseken alapulnak, és a pontos eredet néha bizonytalan marad. Azonban a "tarkó" szó eredete és kialakulása a török nyelvből való átvételként tekinthető legvalószínűbbnek.

Szófaja és helyesírása

Főnév

Példamondatok

1. Fáj a tarkóm, valószínűleg rosszul ültem a széken.
2. A kisbabának puha párnával kell aludnia, hogy ne fájjon a tarkója.
3. Az orvosnak megvizsgálta a tarkóját, mert panaszkodott fejfájásra.
4. Az állatoknak általában vastagabb szőrzete van a tarkójukon.
5. A fáradtság miatt gyakran érzem merevnek a tarkómat.
6. A baleset következtében sérült a tarkójának egy része.
7. Az öltöny gallérja kellemetlenül nyomta a tarkómat egész nap.
8. Az idősebb embereknek gyakran merevebb a tarkójuk, ezért nehezebben fordulnak fejjel.
9. A kézilabdázó hatalmas ütést kapott a tarkójára, de szerencsére nem sérült meg komolyabban.
10. A masszőr finoman meggyúrta a tarkómat, hogy oldja az ott felgyülemlett feszültséget.

Rokonértelmű szavak

nyak, nyakszirt, hátulsó rész, fejtető, homlok alatti rész

Fonetikus átírás

/tɒrkøː/

Betűrendben közeli szavak

vizgyongy, idegszovet, viztolcser, mindhalalig, holyag, tarko, koordinata-rendszer, hohatar, tejlaz, vetkozes, eroproba,