neurózis
neurózis szó jelentése
A 'neurózis' a pszichológia és a pszichiátria területén használt fogalom, amely egy olyan mentális rendellenességet vagy zavart jelent, amelyet az érzelmi és viselkedéses tünetek jellemeznek. A neurózis általában nem jár súlyos mentális elváltozással vagy a valóságtól való teljes elszakadással, de jelentős életminőség-csökkenést és szociális nehézségeket okozhat. A neurózisok leggyakrabban elhúzódó stressz, traumás események, konfliktusok vagy szorongásos helyzetek következtében alakulnak ki. A leggyakoribb neurózis típusok közé tartozik a generalizált szorongásos zavar, a pánikbetegség, az agorafóbia, az obszesszív-kompulzív zavar és a poszttraumás stressz-zavar. A neurózisok tünetei változatosak lehetnek, beleértve az állandó feszültségérzetet, izgatottságot, szorongást, állandó aggodalmat vagy félelmet. Ezenkívül előfordulhatnak testi tünetek is, mint például fejfájás, emésztési problémák vagy alvászavarok. A neurózisok kezelése általában pszichoterápiát, gyógyszeres kezelést vagy a kettő kombinációját foglalja magában. A cél általában a tünetek enyhítése, a stresszkezelés és az életminőség javítása.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "neurózis" szó eredete a görög "neuron" (ideg) és "osis" (állapot) szavakból származik. Ezt a kifejezést először William Cullen, skót orvos használta 1769-ben, amikor az idegrendszer kóros állapotairól beszélt.
Az idegrendszeri zavarokat korábban "idegbajnak" nevezték, de a neurózis kifejezés bevezetése révén az orvosok új módszereket és megközelítéseket kezdtek alkalmazni ezeknek a betegségeknek a kezelésében.
A neurózis fogalma Sigmund Freud, az osztrák pszichoanalízis megalapítójának munkásságához kapcsolódik. Ő azt állította, hogy a neurózisok pszichológiai eredetűek és olyan tudattalan belső konfliktusokból fakadnak, amelyeket nem tudunk megoldani. Freud szerint ezek a konfliktusok gyermekkorban alakulnak ki, és befolyásolják az egyén életét és viselkedését.
Az etimológiai jelentése szerint a neurózis olyan állapotot jelent, amely az idegrendszer működésében bekövetkező zavarok miatt alakul ki. A "neuron" szó jelentése "idegsejt", és a "osis" pedig a görögben "állapotot" vagy "jellegzetességet" jelent. Tehát a neurózis szó szerinti jelentése az "idegrendszer állapota".
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Az édesanyám súlyos neurózisban szenved, ami miatt folyamatosan aggódik és idegeskedik.
2. A stressz és a túlzott munka miatt kialakult bennem egyfajta neurózis, aminek következtében nehéz megszabadulnom az állandó szorongástól.
3. A neurózis tünetei közé tartozik a pánikrohamok gyakori előfordulása és a komoly alvásproblémák.
4. Az állandó kétségek és aggodalmak miatt sokszor úgy érzem, hogy a neurózisom teljesen megkeseríti az életemet.
5. A pszichológus segítségével próbálom kezelni a neurózisomat, hogy visszanyerjem az egyensúlyomat és nyugalmamat.
6. A neurózis kihatással van az ember mindennapi életére, munkájára és kapcsolataira is.
7. A neurózist nem szabad félvállról venni, mert hosszú távon komolyabb mentális problémákhoz vezethet.
8. Az erős szorongás és az állandó feszültség az egyik legjellemzőbb tünete a neurózisnak.
9. A neurózis kezelésében fontos szerepet játszik a stresszoldás és relaxációs technikák alkalmazása.
10. A neurózis gyakran összefüggésbe hozható a múltbeli traumás élményekkel és a gyermekkori stresszel.
Rokonértelmű szavak
idegrendszeri zavar, idegbetegség, ideggyengeség, idegbaj, idegesség
Fonetikus átírás
nɛuroziʃ
Betűrendben közeli szavak
neuraszténia, neurológia, neuropátia, neurotikus, neurotoxin, neurózis, neutrális, neutrínó, névadó, névelő, nevelőtiszt,