neuropátia
neuropátia szó jelentése
A neuropátia egy olyan betegség vagy állapot, amely az idegrendszer károsodásával jár. Az idegek az agyból és a gerincvelőből származnak, és az egész testben elágazó hálózatot alkotnak, amelyek segítségével az agy jeleket küldhet más testrészekbe. A neuropátia során ezek az idegek sérülnek vagy működnek helytelenül, ami különféle tüneteket okozhat. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a zsibbadás vagy érzéketlenség, fájdalom, gyengeség vagy bénulás, izomgörcsök, égési érzés vagy viszketés. A neuropátia tartósan befolyásolhatja az érintett személy életminőségét, és akadályozhatja a mindennapi tevékenységeket. A neuropátia különféle okokra vezethető vissza, például cukorbetegségre (diabéteszes neuropátia), autoimmun betegségekre (például Guillain-Barré-szindróma), fertőzésekre (pl. HIV), toxikus anyagoknak való kitettségre vagy idegrendszeri sérülésekre. Az előfordulása növekszik az idős korban. A neuropátia diagnosztizálása általában orvosi kivizsgálást igényel, amely magában foglalhatja a tünetek és az előzmények alapos vizsgálatát, valamint speciális idegi teszteket, mint például az elektromiográfia (EMG) vagy az idegvezetés-vezetési sebesség mérése. A kezelés célja a tünetek enyhítése és az állapot progressziójának lassítása lehet. Ez tartalmazhatja gyógyszereket a fájdalom kezelésére, fizioterápiát a mozgás és izomerő javítására, illetve életmódbeli változtatásokat, például egészséges táplálkozást és rendszeres testmozgást. A neuropátia okától függően további specifikus kezelési lehetőségek is elérhetők.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "neuropátia" szó az orvosi terminológiában használt kifejezés, amely a perifériás idegrendszer károsodását jelenti. A szó eredete a görög "neuron" (ideg) és "pathos" (betegség) szavakból ered.
A neuropátia kialakulása sokféle lehet, és többféle tényező hozzájárulhat hozzá. Az egyik leggyakoribb oka a cukorbetegség, amely krónikus magas vércukorszintet okozva károsítja az idegeket. Más okok közé tartozik a fertőzések (például HIV vagy Lyme-kór), autoimmun betegségek (mint például rheumatoid arthritis), vitaminhiányok (például B-vitaminok) vagy toxikus anyagok (például alkohol vagy bizonyos gyógyszerek).
Az etimológiai elemzés során érdemes megemlíteni, hogy a görög "neuron" szó eredetileg "hajszál" vagy "idegsejt" jelentésű volt, míg a "pathos" szó jelentése "érzés", "szenvedés" vagy "betegség". Ezen két szó kombinációjából alakult ki tehát a "neuropátia", ami az idegszerű tünetekkel járó betegségeket jelenti.
Fontos megjegyezni, hogy a neuropátia kifejezés általánosan használatos, és többféle típusa létezik attól függően, hogy melyik idegeket érinti és milyen tüneteket okoz. A neuropátia kezelése az alapbetegség függvényében változhat, de általában célja a tünetek enyhítése és az idegek védelme a további károsodástól.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A neuropátia olyan idegrendszeri betegség, amely fájdalommal és zsibbadással járhat.
2. Az idősebb emberek gyakran szenvednek neuropátiában, ami megnehezítheti a mindennapi tevékenységeiket.
3. A cukorbetegek körében gyakori a neuropátia kialakulása az idegkárosodás miatt.
4. Az alkoholizmus hosszú távon neuropátiahoz vezethet.
5. A neuropátia tünetei között lehet láb zsibbadás, csökkent érzékenység és izomgyengeség.
6. Az orvosok különböző kezeléseket javasolnak a neuropátia tüneteinek enyhítésére.
7. A neuropátia lehet átmeneti vagy krónikus, attól függően, hogy mi okozza.
8. A neuropátia diagnosztizálásához többféle vizsgálat szükséges lehet, például idegvezetés mérés vagy biopszia.
9. Az idejében felismert neuropátia kezelése hatékonyabban tudja enyhíteni a betegség tüneteit és lassítani a progresszióját.
10. A neuropátia egy komplex állapot, amely többféle idegrendszeri tünetet okozhat.
Rokonértelmű szavak
idegkárosodás, idegrost-károsodás, idegbántalom, idegfájdalom
Fonetikus átírás
n(j)ʊ.ɹoʊˈpæθ.i.ə
Betűrendben közeli szavak
neuralgikus pont, neuralgikus_pont, neurális, neuraszténia, neurológia, neuropátia, neurotikus, neurotoxin, neurózis, neutrális, neutrínó,