JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

neutrínó

neutrínó szó jelentése

A 'neutrínó' egy részecskefajta, amely az elemi részecskék közé tartozik. A neutrínók elektrikusan semlegesek és nagyon kis tömegűek, valamint gyakorlatilag nem kölcsönhatásba lépnek más részecskékkel. A neutrínók alapvetően három típusban fordulnak elő: az elektron-, mion- és tau-neutrínó. Ezek a részecskék például az atommagokban lezajló radioaktív folyamatok során szabadulnak fel, valamint a Napban zajló termokernyomásos reakciók során is keletkeznek. A neutrínók fontos szerepet játszanak az elemi részecskékkel kapcsolatos kutatásokban, valamint az asztrofizikai jelenségek vizsgálatában is.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 1 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "neutrínó" szó eredete és kialakulása a részecskefizika területére vezethető vissza. A szó először az 1930-as években merült fel, amikor Wolfgang Pauli svájci fizikus előállt a neutrínó elméletével.

A neutrínó egy elemi részecske, amelynek nincs elektromos töltése és nagyon kis tömege van. Pauli először a bétasugárzás során tapasztalt anomáliák megmagyarázására vezette be a neutrínó fogalmát. A bétasugárzás során az atommag átalakulásával elektronok vagy pozitronok szabadulhatnak fel, és ezeknek a részecskéknek energiája ismert, azonban az energiamomentum megmaradás törvénye alapján úgy tűnt, hogy valami más is szabadul fel.

Pauli azt javasolta, hogy egy új, tömeg nélküli és töltés nélküli részecske, a neutrínó felelős lehet ezekért az eltérésekért. A "neutrínó" elnevezést azért választotta Pauli, mert ez a latin "neutrum" szóból származik, ami "semleges" vagy "semmittevő" jelentést hordoz.

Az etimológiai eredet tehát kapcsolódik ahhoz a tulajdonsághoz, hogy a neutrínó sem elektromos töltéssel, sem nagy tömeggel nem rendelkezik, így csak minimális hatással rendelkezik más részecskékkel való kölcsönhatás során.

Azóta a neutrínókról számos kísérlet és kutatás folyik, és ma már tudjuk, hogy háromféle típusa van: az elektron-, mión- és tauneutrínók. A neutrínók jelentős szerepet játszanak az elemi részecskék kölcsönhatásaiban és az univerzum fejlődésének megértésében.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A neutrínók olyan elemi részecskék, amelyeknek nincs töltése és nagyon kicsi a tömege.
2. A neutrínók rendkívül gyenge kölcsönhatásba lépnek más anyagokkal, így alig érzékelhetőek.
3. A Napból érkező neutrínók segítségével kutatók megfigyelhetik a naprendszer belső folyamatait.
4. A szupernóva robbanás során keletkező neutrínók hozzájárulnak az univerzum anyagának termeléséhez.
5. Az elmúlt évek kutatásai alapján feltételezhető, hogy a neutrínók saját magukon keresztül is képesek változtatni állapotukat.
6. A WIMP (gyengén kölcsönható tömeges részecske) hipotézis szerint a sötét anyag jelentős részét neutrínók alkothatják.
7. A CERN kutatóközpontban több nagyenergiájú részecskegyorsító működik, amelyek segítségével tanulmányozzák a magas energiájú neutrínókat.
8. A neutrínótömeg megértése fontos szerepet játszik az Univerzum eredetét és fejlődését vizsgáló kutatásokban.
9. A neutrínók képesek áthaladni a Földön és más bolygókon anélkül, hogy kölcsönhatásba lépnének a környezetükkel.
10. A neutrínó detektorok alkalmazása segíti a kutatókat a világegyetem legmélyebb titkainak felderítésében.

Rokonértelmű szavak

leptonok, elemi részecskék, neutrális részecskék

Fonetikus átírás

njuːˈtriːnoʊ

Betűrendben közeli szavak

neuropátia, neurotikus, neurotoxin, neurózis, neutrális, neutrínó, névadó, névelő, nevelőtiszt, nevez, nevező,