JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

moha

moha szó jelentése

A 'moha' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A 'moha' egy növényi telep, amely a zárvatermők közé tartozik. A mohák apró méretűek, és általában az aljnövényzetben vagy más nedves élőhelyeken találhatók meg. A mohák nem rendelkeznek igazi gyökérrel vagy érzékelő szervekkel, inkább rostos szálakkal tapadnak a talajra vagy más felületekre. A mohák fontos ökológiai szerepet töltenek be, mivel hozzájárulnak a talaj tápanyagellátásához, a vízháztartás szabályozásához, valamint a környezet tisztításához és az élőhelyek megtartásához. Továbbá, a mohák segítségével lehet megfigyelni az adott terület egészségét és változásait. Az emberek számára is fontossággal bírhatnak, például néhány fajukat használják dísznövényként vagy lakberendezési célokra. Ezenkívül a mohák egyes fajai hagyományosan használtak gyógyhatású növényként is. Összességében tehát a 'moha' egy olyan növényi telep, amely jellemzően kis méretű, nedves élőhelyeken megtalálható, és fontos szerepet játszik az ökológiai rendszerek működésében.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "moha" szó eredete és kialakulása a magyar nyelvben azonosítható. A "moha" szó a régi magyar nyelvben is megtalálható, és a közép-magyar kori írott forrásokban is gyakran felbukkan. Az etimológiai eredetét nem teljesen tisztázott, de több elmélet is létezik.

Az egyik elmélet szerint a "moha" szó az ómagyar "mája" vagy "máva" szóból eredeztethető, ami jelentése szerint gyapjú, pelyva vagy puhaság. Ez az elmélet azon alapul, hogy a mohákhoz hasonlóan a gyapjú is puha és pelyhes.

Egy másik elmélet szerint a "moha" szó a közép-ázsiai török nyelvekből került át a magyarba. A török nyelvekben ugyanis hasonló hangzású szavak találhatók, mint például az oszmán török "mah" vagy az özbég török "mağa", amelyeknek jelentése moha.

Az etimológiai eredet pontos megállapítása nehéz feladat lehet, mivel a mohák már régészeti leletek formájában is jelen voltak Magyarországon a honfoglalás korától kezdve. Emiatt lehetetlen pontosan megállapítani, hogy a "moha" szó a magyar nyelvbe már ekkoriban bekerült, vagy későbbi időszakban került át más nyelvekből.

Összességében elmondható, hogy a "moha" szó eredete és kialakulása még mindig részben rejtély, és több elmélet is létezik az etimológiájával kapcsolatban.

Szófaja és helyesírása

A "moha" szó főnév.

Példamondatok

1. Az erdő talaján vastag moha terült el.
2. A kőfalakon zöld moha nőtt.
3. A régi faház tetején is moha borította a tetőt.
4. A tóparton a köveken puha moha feküdt.
5. A kertben egy kis mohás területet alakítottunk ki a botanikai ritkaságoknak.
6. Az őszi erdei séta során gyönyörű zöld mohát találtunk a fákon.
7. A réten egy félhold alakú moha terület volt, amelytől varázslatosan festett az egész táj.
8. Az ódon templom falán évszázadok óta él és terjed a moha.
9. Az eső után a járdák és lépcsők is befutottak zöldes mohával.
10. A vizes sziklák mentén csillogó zöld mohafoltok jelzik az állandóan nedves helyeket.

Rokonértelmű szavak

zuzmó, zöldmoha, páfrány, moharéce, mohásító

Fonetikus átírás

[ˈmohɒ]

Betűrendben közeli szavak

nazarenus, franciakulcs, egyenlito, van, lodarazs, moha, bango, vasarloero, szelvihar, azurkek, sole,