lodarazs
lodarazs szó jelentése
A "lódarázs" egy olyan rovar, amely a darázsfélék családjába tartozik. Nevét a testén található fekete és sárga csíkozásról kapta, ami hasonlít a méh csíkozására, de a lódarázs testformája általában vastagabb és nagyobb, mint a méheké. A lódarázsok általában szúrószerű ásókészülékkel rendelkeznek, amellyel fészküket építik földbe vagy fákba. A fészekben elhelyezett petékből kikelnek a lárvák, amelyeket a lódarázs táplálékként összeszedett rovarokkal etet. A lódarázsok számára a táplálék megszerzése rendszerint az egyik legfontosabb tevékenység. Fontos megjegyezni, hogy bár a lódarázsoknak van szúrószerszáma és képesek megcsípni az embert vagy más állatot, nem minden fajuk agresszív és veszélyes. Sok lódarázs inkább visszahúzódó természetű és csak akkor támad, ha védekezik vagy érzi fenyegetve magát. Az emberekre nézve leginkább zavaróak lehetnek akkor, amikor nyári piknikeken vagy más kültéri tevékenységeken keresztül zavarják az embereket. Összességében a "lódarázs" szó tehát egy olyan rovarfajt jelöl, amely jellemzően nagyobb és vastagabb testű, mint a méhek, rendelkezik szúrószerszámmal és ásókészülékkel, és főként rovarokkal táplálkozik.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "lódarázs" szó eredetileg egy állatfaj, a Vespula vulgaris nevéből származik. A lódarázs a méhekre hasonlító rovar, amelynek sárga és fekete csíkos teste van, és élénk narancssárga hátsó része. Nevét valószínűleg az angol "wasp" szóból eredeztetik, amelynek eredete az óangol "wæps" vagy a közép-angol "wasp" szavakra vezethető vissza.
A "lódarázs" kifejezés magyarul valószínűleg a rovar mozgására utal. A lódarázsok gyorsan és lendületesen repülnek, ami miatt úgy tűnhet, mintha lovagolnának a levegőben. Ezért lehetett az, hogy a lódarázs nevet választották a Vespula vulgarisra vonatkozóan.
Fontos megjegyezni, hogy a "lódarázs" szó nemcsak egy bizonyos fajt jelenthet, hanem általánosan használható a Vespidae családba tartozó többféle rovarra is utalva.
Szófaja és helyesírása
A "lódarázs" szófaját főnévnek határozhatjuk meg.
Példamondatok
1. A lódarázs mérges csípése fájdalmas lehet.
2. A lódarázsok gyakran fészkelnek a tetőgerendák alatt.
3. Vigyázz, mert a lódarázsok agresszívak tudnak lenni!
4. A kertben rengeteg lódarázs repkedett a virágok körül.
5. Az udvaron találtunk egy óriási lódarázs fészket.
6. A lódarázsok gyakran támadnak, ha zavarják őket.
7. Megpróbáltuk eltávolítani a lódarázs fészket az épületből.
8. Az erdei túra során találkoztunk egy ritka fajta lódarázzsal.
9. A piknikezők menekültek, amikor meglátták a hatalmas lódarázscsoportot.
10. A lódarázsok éjjel is aktívak lehetnek, vigyázz velük!
Rokonértelmű szavak
mérges ló, lószúnyog, lóvész, csikorgószárnyú
Fonetikus átírás
[ló-dá-rázs]
Betűrendben közeli szavak
jegyzokonyv, nazarenus, franciakulcs, egyenlito, van, lodarazs, moha, bango, vasarloero, szelvihar, azurkek,