egyenlito
egyenlito szó jelentése
Az "egyenlítő" szó a magyar nyelvben több értelemben is használatos. 1. Földrajzi értelemben: Az egyenlítő a Föld felszínén azon a körön helyezkedik el, amely az északi és déli féltekét kettéosztja. A földrajzi egyenlítőt nulladik szélességnek is nevezik. 2. Csillagászati értelemben: Az egyenlítő a csillagászatban azon sík, amely a Föld forgástengelyével párhuzamos és áthalad a Föld közepén. Ez az általános név azokra a vonalakra utal, amelyeket más bolygókön keresztülhúzhatunk, például a Naprendszerben található bolygókon vagy Holdon. 3. Matematikai értelemben: Az egyenlítő egy olyan művelet vagy eljárás, amely megpróbálja kiegyenlíteni vagy kiegyensúlyozni valamit. Például egyenlítő lehet egy matematikai egyenletben, amelyet mindkét oldalon ugyanazzal az operátorral vagy eljárással kezelünk. 4. Történelmi értelemben: Az egyenlítő olyan eszközt jelenthet, amellyel méréseket vagy beállításokat végeznek egy adott területen, például a földmérésben vagy a geodéziában. Az egyenlítő használata lehetővé teszi a felszíni pontok helyzetének meghatározását a Földön vagy más objektumokon. Mindezek alapján az "egyenlítő" szó jelentése és fogalma változó lehet, attól függően, hogy milyen kontextusban használjuk.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
Az "egyenlítő" szó eredete a latin "aequinoctialis" kifejezésre vezethető vissza, amelynek jelentése "az egyenlítőhöz tartozó". Az "aequinoctialis" szó a latin "aequus" (egyenlő) és "nox" (éjszaka) szavakból áll össze.
Az egyenlítő az a képzeletbeli vonal, amely a Föld felszínén húzódik, és amely azon pontokat köti össze, ahol a földi forgástengely tengelye áthalad. Ezen a vonalon található az egyenlítői sík is, amely a Földet két féltekére osztja: északi és déli féltekére.
Az "egyenlítő" szó használata és elterjedése során a latinból került át más nyelvekre, beleértve a magyart is. A szó etimológiája tehát közvetlenül kapcsolódik a latinhoz, és jelentése is ezen alapul.
Az "egyenlítő" szó használata nem csak földrajzi értelemben elterjedt, hanem olyan jelentésben is használják, ami az egyenlőséghez vagy kiegyensúlyozottsághoz kapcsolódik.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Az egyenlítő szerepe az, hogy a Földet két egyenlítői részre osztja.
2. Az egyenlítő közelében az időjárás általában meleg és nedves.
3. A trópusokon található országok nagy része az egyenlítő közelében helyezkedik el.
4. Az egyenlítő mentén átívelő országokban nincsenek évszakok, hanem állandóan meleg van.
5. Az egyenlítőnél a Nap sugarai függőlegesen érnek le a földre.
6. A Földön az egyenlítő neve a hozzá legközelebb eső fokkörön átmeneti körnek is nevezik.
7. Az egyenlítőnél nincs hosszú éjszaka vagy hosszú nappal, mivel itt a napkelte és napnyugta ideje közel azonos egész évben.
8. Az egyenlítőnél az állat- és növényvilág rendkívül gazdag és változatos.
9. Északi és déli féltekén az egyenlítő közelsége miatt alig van eltérés a nappali és éjszakai hőmérséklet között.
10. Az egyenlítő túlnyomórészt trópusi esőerdőkkel borított területeken halad keresztül.
Rokonértelmű szavak
vízszintes, horizontális, földrajzi egyenlítő
Fonetikus átírás
[ɛɟɛnliːtøː]
Betűrendben közeli szavak
dandar, jam, jegyzokonyv, nazarenus, franciakulcs, egyenlito, van, lodarazs, moha, bango, vasarloero,