JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

mediális

mediális szó jelentése

A 'mediális' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következőképpen határozható meg: A 'mediális' kifejezés az anatómiában és a biológiában használt szakkifejezés, mely az elhelyezkedést vagy irányt jelöli. A mediális egy olyan tulajdonságot vagy helyzetet ír le, amely a test középvonalához vagy központjához közel helyezkedik el. A mediális fogalom gyakran használatos az emberi test részeinek leírásánál. Például, ha valami mediálisan található, akkor azt jelenti, hogy a test középvonalától beljebb vagy központ felé található. Példaként hozható például az orr, amely mediálisan található, mert közvetlenül a fej középvonala mellett helyezkedik el. Az anatómián kívül a 'mediális' kifejezést gyakran használják más kontextusokban is, például a társadalomtudományokban vagy a kommunikációban. Ilyen esetekben a szó jelentése általában az információ közvetítésére utal, például média intézményekkel kapcsolatban vagy kommunikációs csatornákra vonatkozóan.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "mediális" szó eredete a latin "medialis" kifejezésre vezethető vissza. A latin "medius" szó középsőt vagy középpontot jelent, és gyökere megtalálható a "medium" vagy közvetítő szóban is.

A "mediális" kifejezést először a 19. században használták az anatómiában és a biológiában. Ebben az összefüggésben a "mediális" jelölte azt, ami közelebb van valaminek a közepéhez vagy közvetlenül érintkezik vele. Például, az emberi testen a mediális oldal az, amelyik közelebb áll a test középvonalához.

A mediális kifejezést aztán átvitt értelemben kezdték el használni a kommunikáció és technológia területein is. Itt arra utal, hogy valami közvetlen kapcsolatban van valamivel vagy közvetíti azt. Tehát például egy médium (pl. újság, rádió, televízió) mediálisként működik, mivel közvetít információt.

Egyéb területeken is használják ezt a kifejezést, például a pszichológiában vagy filozófiában is, hogy leírják az emberi gondolkodás, érzelmek vagy tudatosság központi részét.

Összességében a "mediális" szó eredete a latin "medialis" szóból származik, amely a középsőt vagy közvetítőt jelentette. A kifejezés használata különböző területeken azt jelzi, hogy valami közvetlen kapcsolatban van valamivel vagy közvetíti azt.

Szófaja és helyesírása

melléknév

Példamondatok

1. A mediális idegrendszerek felelősek az információk továbbításáért az agyban.
2. A mediális tengely mentén találhatóak az ország legnagyobb városai.
3. A mediális sík a test középső részét választja el.
4. A mediális oldalon helyezkedik el a szív.
5. Az újságírók fontos szerepet játszanak a mediális tájékoztatásban.
6. A mediális hatások jelentős befolyással vannak a közönség véleményére.
7. A mediális képességek segítenek az embereknek az empátia kifejezésében.
8. A mediális területeken gyakran találkozhatunk nagy méretű reklámokkal.
9. Az orvosi diagnózis elkészítéséhez fontos figyelembe venni a mediális tüneteket is.
10. Az internet világa hatalmas lehetőségeket nyújt a mediális kommunikáció terén.

Rokonértelmű szavak

középső, középponti, középi, központi

Fonetikus átírás

/mɛdiːaːlis/

Betűrendben közeli szavak

medalion, meddig, meddő, meder, mediáció, mediális, mediastinum, mediátor, medicina, medikus, meditál,