JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

medicina

medicina szó jelentése

A "medicina" szó a magyar nyelvben többféle jelentéssel rendelkezik. Általános értelemben az orvostudomány területével és annak gyakorlatával kapcsolatos fogalmakat takarja. Elsődlegesen a "medicina" a gyógyítás, betegségek kezelése, illetve megelőzése tevékenységét jelenti. Ez magába foglalja a betegségek diagnosztizálását, a kezelési módszerek kidolgozását és alkalmazását, valamint az egészségmegőrzést. A medicina területén tevékenykedő szakembereket orvosoknak nevezzük. A "medicina" szó továbbá utalhat az orvosi tudományra, mint tantárgyra is. Az orvosi egyetemeken és főiskolákon ezen a néven tanítják a különböző betegségekkel és az emberi test működésével kapcsolatos ismereteket. Emellett a "medicina" kifejezés használható az egészségügyi rendszerre vagy intézményekre is utalva. Például az egészségügyi ellátást, gyógyintézeteket, kórházakat és más orvosi intézményeket is összefoglalóan nevezhetjük "medicinának". Összefoglalva, a "medicina" szó a magyar nyelvben az orvostudomány területével és annak gyakorlatával kapcsolatos fogalmakat takarja, beleértve a betegségek kezelését és megelőzését, az orvosi tudományt és az egészségügyi rendszert.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "medicina" szó eredete a latín "medicina" kifejezésre vezethető vissza, ami annyit jelent, hogy "gyógyítás" vagy "orvoslás". A latin szó pedig a "medicus" igéből, ami "orvos" vagy "gyógyító" jelentésű.

Az "medicus" szó eredete pedig a latin "medeor" igére vezethető vissza, ami annyit jelent, hogy "gyógyít", "kezel", vagy "segít". Ez az ige viszont eredetileg a görög "μέδομαι (médomai)" igéből származik, ami ugyanazokat a jelentéseket hordozza.

A görögben ez az ige kapcsolódik a gyógyuláshoz, az egészség helyreállításához és az orvosláshoz. Az ókori görögök az egészségügyi problémák kezelését gyógynövényekkel és más természetes anyagokkal végezték, amit ma már alternatív gyógymódoknak nevezünk. Ebből alakult ki a medicina fogalma, ami az orvostudomány egyik fő területe lett.

Az etimológiai fejlődés során a medicina kifejezést több nyelven is átvették és használták, így került be más nyelvekbe is. A középkori latinban például "medicina" formában használták, majd a középkor után az európai nyelvekben is átvették és elterjedt a szó használata.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A medicina a betegségek diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik.
2. A modern medicina rengeteg új technológiát alkalmaz a betegek gyógyítására.
3. Az orvosok és ápolók szakmai tudása nélkülözhetetlen a hatékony medicina területén.
4. A tradicionális kínai medicina az akupunktúrát és gyógynövényeket használja a gyógyításban.
5. A sportorvosi szakma fontos része a sportolók egészségének megőrzésének és sérüléseik kezelésének.
6. Az állatorvosi medicina az állatok egészségügyi problémáival foglalkozik.
7. Az alternatív medicina olyan gyógymódokat kínál, amelyek eltérnek a hagyományos orvoslástól.
8. A kutatók folyamatosan fejlesztik és tesztelik az új gyógyszereket, hogy javítsák a modern medicina hatékonyságát.
9. Az emberek régóta használnak természetes módszereket, mint például a mézfogyasztást, mint otthoni gyógymódot, ami szintén része lehet a medicinának.
10. A gyermekorvosi praxisnak kiemelkedően fontos szerepe van az ifjú generáció egészségének megőrzésében.

Rokonértelmű szavak

orvostudomány, egészségtan, gyógyászat, orvoslás, gyógyszerészet, egészségügy

Fonetikus átírás

/mɛditsiːnɑ/

Betűrendben közeli szavak

meder, mediáció, mediális, mediastinum, mediátor, medicina, medikus, meditál, meditatív, médium, medvebocs,