JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

keresz

keresz szó jelentése

A "kérész" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A "kérész" eredetileg egy régi magyar hivatalt vagy tisztséget jelentett. A kérészek az ősi magyar társadalomban a királyi udvarban vagy más vezető pozíciókban szolgáltak. Feladataik közé tartozott a király és a felsőbb rétegek személyes és háztartási igényeinek kielégítése, valamint az udvari ceremóniák lebonyolítása. A kérészek általában nemesek voltak, akiknek fontos szerepük volt a királyi udvarban és az ország vezetésében. A történelem során ez a tisztség fokozatosan eltűnt, és ma már nem létezik. Azonban a "kérész" szó ma is használatos, de jelentése valamelyest változott. Jelenleg azt jelenti, hogy valaki egy adott területen vagy helyen közvetítőként vagy üzenetközvetítőként működik. Például egy épületben vagy irodaházban dolgozó portás gyakran tekinthető kérésznek, mert segíti az embereket, irányt mutat nekik, információkat ad, stb. Összességében tehát a "kérész" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az ősi hivatali tisztségtől a mai közvetítő, segítő szerepkörig terjed.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "kérész" szó eredete a középkori magyar nyelvből származik. Az eredeti forma "kereszt" volt, ami a latin "crux" szóból ered. Ez a szó eredetileg a kereszt jelentését hordozta, azonban az idők folyamán a jelentése kitágult.

A középkorban a kereszt jelképezte az isteni védelmet és áldást, ezért a keresztrajzot sok helyen felhasználták amulettként és védőjelként. A kérész ugyanerre az elvre épül, mint ahogy a keresztek felhasználása terjedt el. A kérészeket gyakran használták mezőn, házak bejáratánál vagy állatok fölött, hogy megvédjék őket a gonosz szellemektől és betegségektől.

Az "erész" utótag azt jelenti, hogy valaminek a végén található. Tehát a "kérész" szóval egy olyan tárgyat vagy jelképet ír le, amelynek végén található egy kereszt.

Fontos megjegyezni, hogy a "kérész" szót ma már kevésbé használják, és inkább népi hiedelemmel és hagyományokkal kapcsolatos fogalom lett.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A kertben a kérészek táncoltak a napsütésben.
2. Az erdőben hallatszott a kérészek zümmögése.
3. A kisgyerek csodálattal nézte az ablakon át szálló kérészeket.
4. A tavaszi reggelen a kérészek tarka szárnyai villogtak a levegőben.
5. A zöld réten körözve egymás körül, a két kérész hosszan táncolt.
6. Az óvodások izgatottan mutogatták egymásnak a fűben repkedő kérészeket.
7. A tó partján üldögélve figyeltem, ahogy a kérészek a vizet érintik.
8. Nyári esténként a lámpák fénye vonzza a kérészeket az udvarra.
9. A virágok között csendesen szállingóztak a színes kérészek.
10. Az erdei sétán találkoztunk egy ritka, nagyobb méretű kérész fajtával.

Rokonértelmű szavak

fagyos, hideg, hűvös, jeges, csípős

Fonetikus átírás

/'ke:re:s/

Betűrendben közeli szavak

aha, ujsagos, rozs, kanya, huvelykujj, keresz, atlatszo, harang, remeny, bastya, alo,