JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

bastya

bastya szó jelentése

A "bástya" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "bástya" eredetileg a középkori városfalak védőtornyait jelölte, amelyek a városfalak mentén helyezkedtek el. Ezek masszív, erős falakkal ellátott építmények voltak, melyeket a város védelmére használtak. A bástyák általában magasak és kerek vagy négyszögletes alapúak voltak, így lehetővé tették az ellenőrzést és a védelmet. A kifejezés mára átvitt értelemben is használatos, és nemcsak a középkori védőtornyokra korlátozódik. A "bástya" szó jelenthet építészeti elemet is, például egy épület emeletét, amely kiemelkedik a többi rész fölé. Emellett átvitt értelemben utalhat valami masszív, erős és/vagy védett dologra vagy helyre is. Példamondatok: - Az óváros falai között több bástya is található. - A vár felső részén található bástyából fantasztikus kilátás nyílik a tájra. - Az épületnek van egy kis bástyája, ahonnan gyönyörű panoráma nyílik a városra. - A vállalkozásnak van egy digitális bástyája, amely védi az adatokat a külső támadásoktól.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "bástya" szó eredete és kialakulása a középkori latin "bastida" vagy "bastidia" szóból eredeztethető. Ez a szó jelentette eredetileg a városfalakon belül épített, erődített tornyokat, amelyek védelmet nyújtottak. A bastida szó valószínűleg a germán eredetű "bast-" gyökérből származik, ami "építeni" vagy "készíteni" jelentést hordoz.

A bástya kifejezés használata az idők során kiszélesedett és általánosabb jelentést kapott. A középkori Európában a bástya egy nagyobb méretű, erődített torony volt, amely része volt egy városfalnak vagy várrendszernek. A bástyák fontos védelmi funkciókat láttak el, például íjakat és lövegeket helyeztek el rajtuk a támadók távoltartására.

A bástya fogalma később átvitt értelemben is használatos lett. Az építészeti területen a bástya olyan tornyot jelenthet, amely stílusosan emelkedik ki egy épületből, vagy olyan kis toronyt, amely dekoratív elemként funkcionál. A kereskedelmi- és iparvárosokban a bástyák gyakran a városi közigazgatás jelképei lettek.

Összességében a "bástya" szó eredete a középkori latinból származik, majd kiterjedt az építészeti és jelképes értelemben is.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A városban található bástya a középkorban épült.
2. A fellegvár bástyája magasra tornyosul.
3. Az ellenség megpróbálta bevenni a városi bástyákat.
4. A bástyán állva gyönyörű kilátás nyílik a tájra.
5. Az erőd falai között több bástya is található.
6. A várkapu mellett két masszív bástya emelkedik.
7. A történelmi helyszínre látogatva megnéztük a régi városfalakat és bástyákat.
8. Az óvárosban szinte minden saroknál van egy kis bástya.
9. A katonák az éjszaka sötétjében vigyáztak a bástyák tetejéről.
10. A várfalak és bástyák megvédik a várost az ellenség támadásaitól.

Rokonértelmű szavak

erődítmény, erősség, vár, városfal, rohamgát, erőd, kastély, citadella

Fonetikus átírás

/'baːʃca/

Betűrendben közeli szavak

huvelykujj, keresz, atlatszo, harang, remeny, bastya, alo, ringli, fodem, hanyados, hazafi,