ateizmus
ateizmus szó jelentése
Az "ateizmus" szó jelentése a magyar nyelvben az istenhit tagadását, vagyis az olyan hitetlen állapotot jelenti, amikor valaki nem hisz Isten létezésében vagy elveti az istenhitek fogalmát. Az ateizmus fogalma tehát az ateista világnézetét és életfelfogását takarja, mely szerint nincs semmiféle isteni erő, hatalom vagy entitás a világon, és minden vallásos vagy teológiai kérdést a racionalitás és az empirikus bizonyítékok alapján kell vizsgálni. Az ateista ember elutasítja a vallással vagy Istenhez kapcsolódó hiedelmekkel járó dogmákat és vallási intézményeket. Fontos megjegyezni, hogy az ateizmus nem tekinthető egyértelmű világnézetnek vagy filozófiának, hanem inkább egy lehetséges választásnak a vallásosság kérdésében.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
Az "ateizmus" szó eredete a görög "atheos" szóból származik, ami azt jelenti, hogy "istenek nélküli" vagy "istenek tagadása". Az "a-" előtag a negációt fejezi ki, míg a "theos" szó az istent jelenti. Az "ateizmus" tehát szó szerint az istenek nem-hitének vagy az istenek tagadásának a megnevezése.
Az ateizmus mint világnézet és filozófiai irányzat hosszú történetre tekint vissza. Az első dokumentált ateista gondolkodóról az ókori Görögországban találhatunk említést. Protagorasz, aki a 5. században élt, azt állította, hogy az istenek létezéséről nincs meggyőző bizonyíték, és így nem lehetünk biztosak abban, hogy léteznek.
Az ateizmus azonban gyakran üldöztetésnek volt kitéve történelmi időkben. A középkorban például az egyház által dominált Európában az ateizmust eretneknek tekintették, és az ilyen nézetek hirdetőit büntették vagy elnyomták.
Az ateizmus újra felvirágzott az újkorban, különösen az Északi Felvilágosodás idején. A tudományos és racionális gondolkodás terjedése, valamint a vallási intézmények kritikája és elnyomása hozzájárult az ateizmus növekedéséhez.
A modern ateizmus számos formát öltött. Van, aki az istenek létezését állítólagos bizonyítékok hiányára alapozva tagadja meg, míg mások az etikai, morális vagy társadalmi okok miatt választják ezt a világnézetet.
Az ateizmus ma is élő és aktív világnézet sok országban. Sok ateista viszontagságokkal küzd a társadalmi elfogadásért és a vallási intolerancia ellen.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. ateizmus azt jelenti, hogy valaki nem hisz Isten létezésében.
2. Az ateizmus alapvetően az istenhittelenséget jelenti.
3. Sokan az ateizmus mellett döntenek, mert nem találnak meggyőző érveket az istenhit mellett.
4. Az ateizmus a vallásokkal ellentétben a tudományos megfigyelésekre és bizonyítékokra épít.
5. Ateisták gyakran vitatkoznak a vallásos emberekkel a hit és ateizmus különbözőségéről.
6. Az ateizmus fő célja az emberi gondolkodás szabadsága és önálló döntési jog.
7. Az ateizmus nem feltétlenül jelenti, hogy valaki erkölcstelen vagy rosszindulatú.
8. Az ateizmus egyre népszerűbbé válik a modern társadalmakban, amelyekben a tudomány és a racionalitás központi szerepet kapott.
9. Az ateizmus sokszor összetévesztik agnoszticizmussal, amely inkább kétségekkel és bizonytalanságokkal jár együtt Isten létezését illetően.
10. Az ateizmus számos filozófiai irányzattal és mozgalmakkal társulhat, amelyek mindegyike más-más megközelítést alkalmaz az istenhit kérdésében.
Rokonértelmű szavak
hitetlenség, istentelenség, vallásellenesség
Fonetikus átírás
/ɑːˈteɪ.ɪz.məs/
Betűrendben közeli szavak
ataraxia, atavisztikus, atavizmus, átég, ateista, ateizmus, atelier, átér, áteresz, atilla, atipikus,