hohatar
hohatar szó jelentése
A "hóhatár" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A "hóhatár" olyan jelenség, amikor a hó vastagsága vagy mennyisége eléri egy adott területen a talajfelszínt. Ezáltal meghatározza, hogy meddig terjed ki a hótakaró az adott helyen. A hóhatár általában változékony, és függ az éghajlati viszonyoktól, az adott terület magasságától és természeti körülményeitől. A hóhatár lehet állandó vagy időszakos, attól függően, hogy az adott területen milyen gyakran fordul elő hóesés. Például a hegyvidéki területeken általában magasabban található a hóhatár, míg az alacsonyabban fekvő síkságokon vagy városokban ritkábban esik hó, ezért alacsonyabb lehet a hóhatár. A hóhatár fontos szerepet játszik az éghajlati és ökológiai folyamatokban. Hatással van például az állat- és növényvilágra, a vízháztartásra, valamint az emberi tevékenységekre is. A téli sportok (például síelés vagy snowboardozás) gyakran a hóhatár alatti területeken zajlanak, mivel ott általában elegendő mennyiségű hó található.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "hóhatár" kifejezés a hóval borított terület és a hómentes terület találkozását, határát jelenti. A szó eredete magyar, és a "hó" és "határ" szavak összetételéből áll.
A "hó" szó az ómagyar nyelvből ered, ahol "hór" vagy "hor" alakban használták. Ez a szó az uráli nyelvcsaládba tartozik, és kapcsolódik a finn "lumi" vagy az osztják "luńńe" szavakhoz.
A "határ" szó pedig a középkori magyar nyelvből származik, és eredetileg a földterületek elválasztására használták. Ez a szó is az uráli nyelvcsaládból ered, és kapcsolatban áll például a finn "raja" vagy az osztják "rajaa" szavakkal.
Ezért a "hóhatár" kifejezés jelentése egyszerűen a hó és határ összetételéből adódik: azon terület, ahol a hó befejeződik, és átmenet van a hómentes területre.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A hóhatár az a magasság, ahol az állandó hótakaró kezdődik.
2. Az Alpokban a hóhatár általában 2000 méter körül található.
3. A klímaváltozás hatására a hóhatár egyre magasabbra emelkedik.
4. A hegyekben a hóhatáron túl már csak ritkán találkozunk növényekkel vagy állatokkal.
5. A sípályák mindig a hóhatáron fekszenek, hogy garantált legyen a megfelelő hómennyiség.
6. Az alacsonyabb hegyvidékeken gyakran észlelhetünk eltérő hóhatárokat a különböző évszakokban.
7. A túrázóknak fontos ismerniük a helyi hóhatárt, hogy biztonságosan tervezhessék meg útvonalukat.
8. Azon a magasságon már nem lehet motorral átkelni, mert elértük a hóhatárt.
9. A gleccserek gyakran meghaladják a hóhatárt és egészen lejjebb érnek, ahová jégfolyamokként folynak.
10. A hegyekben több hónapig is eltarthat, mire az újabb téli időszakban eléri a hóhatár az alacsonyabban fekvő területeket.
Rokonértelmű szavak
hóvonal, hószint, hómezsgye, hátár
Fonetikus átírás
[hóhɒtaːr]
Betűrendben közeli szavak
viztolcser, mindhalalig, holyag, tarko, koordinata-rendszer, hohatar, tejlaz, vetkozes, eroproba, idoszamitas, unokatestver,