JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

relativitás

relativitás szó jelentése

A "relativitás" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az Albert Einstein által kidolgozott relativitáselméletre utal, ami a fizikában és az idő-és térérzékelésben rejlő viszonylagosságot írja le. Az elmélet szerint az idő, a tér és a mozgás abszolút jelentése nem létezik, hanem ezek mindig viszonyítva vannak más testekhez vagy megfigyelőkhöz. Ez azt jelenti, hogy például az idő múlása változhat a különböző sebességeknél vagy gravitációs mezőkben. A relativitáselmélet két fő részből áll: a speciális relativitáselméletből (SRE) és az általános relativitáselméletből (ÁRE). A SRE leírja az olyan referenciarendszerek közötti mozgást, amelyek egymáshoz képest egyenletes sebességgel mozognak. Megállapítja, hogy minden megfigyelhető fizikai jelenség ugyanaz marad ezekben a rendszerekben. Az ÁRE pedig továbbfejleszti ezt az elméletet, és bevezeti a gravitáció leírását is. Az ÁRE szerint a tömeg görbíti az idő-tér kontinuumot, ami hatást gyakorol a testek mozgására. Például a gravitációs erő miatt az idő lassabban telik el egy erős gravitációs mezőben, mint egy gyengébbben. A relativitáselmélet számos kísérleti bizonyítékkal támasztották alá az elmúlt évtizedekben, és a modern fizika alapjainak egyike. A relativitás fogalma tehát arra utal, hogy az idő, a tér és a mozgás relatív és függ más testekhez vagy megfigyelőkhöz viszonyítva.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "relativitás" szó kifejezetten az Einstein által kidolgozott relativitáselméletre utal, amelyet Albert Einstein német fizikus fejlesztett ki a 20. század elején.

Az "Einstein relativitáselmélete" vagy "szűkebb értelemben vett relativitáselmélet" 1905-ben jelent meg, az általános relativitáselmélet pedig 1915-ben. Az elméletek forradalmi jelentőségűek voltak a fizika terén, és radikálisan megváltoztatták a világegyetem működéséről alkotott elképzeléseinket.

A "relativitás" szó maga a latin "relativus" szóból származik, amelynek jelentése "viszonylagos". Az -itás képző pedig egy absztrakt fogalmat jelöl. Tehát a "relativitás" szó lényegében azt jelenti, hogy valami viszonyítva más dologhoz vagy keretrendszerhez van meghatározva vagy értelmezve.

Einstein relativitáselméletek alapvetően az idő, a tér és a gravitáció viszonyát vizsgálják. Az elméletek szerint az idő és a tér nem abszolút fogalmak, hanem függenek attól, hogy milyen sebességgel mozogunk vagy milyen erős gravitációs mezőben vagyunk. Ezért a "relativitás" fogalma az elméletek lényegét pontosan kifejezi, mivel az idő és a tér viszonylagosak és függnek más tényezőktől.

Így a "relativitás" szó eredete és kialakulása szorosan összefügg Einstein relativitáselméleteivel, amelyek forradalmi változást hoztak a fizika és az űrkutatás terén.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A relativitáselmélet szerint az idő és a tér relatív fogalmak.
2. Einstein relativitáselmélete forradalmasította a fizika tudományát.
3. A relativitás azt jelenti, hogy minden megfigyelés függ attól, hogy milyen referenciarendszerből nézzük.
4. A relativitás fogalma alapvető fontosságú a modern fizikában.
5. Az általános relativitáselmélet szerint a gravitáció nem erőként hat, hanem az idő és a tér görbülése következménye.
6. A relativitás elméletét Albert Einstein dolgozta ki az 1900-as évek elején.
7. A különböző inerciarendszerek közötti áttérések során érvényesül a relativitás elve.
8. Az abszolút idő és tér helyett a relativitáselméletben csak relatív mennyiségeket tudunk megadni.
9. A speciális relativitáselmélet szerint az idő és a tér dilatálódik nagy sebességű mozgások esetén.
10. A relativitástudat azt jelenti, hogy mindenki saját szubjektív valóságát tapasztalja meg a világban.

Rokonértelmű szavak

viszonyítás, relativizmus, arányosság

Fonetikus átírás

[ˌrɛləˈtivitɑːʃ]

Betűrendben közeli szavak

rekvirálás, reláció, relapszus, relatív, relatíve, relativitás, relevancia, releváns, reliabilitás, relief, religio,