JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

teizmus

teizmus szó jelentése

A "teizmus" a vallásfilozófiában és teológiai körökben használt fogalom, amely a hitet Isten vagy istenek létezésében, valamint az emberi kapcsolatban állásukban megfogalmazott nézeteket jelenti. A teizmus azt az elképzelést tükrözi, miszerint Isten – vagy istenek – aktívan részt vesznek a világ és az emberi élet eseményeiben. Az istenség felettük álló hatalma és tudása van, és képesek beavatkozni a természeti jelenségekbe vagy az emberi sorsba. A teizmus ellentéte az ateizmus, amely tagadja Isten vagy istenek létezését, valamint a deizmus, amely szerint ugyan létezik Isten, de nem avatkozik be a világ eseményeibe. A teizmust több alirányzata ismert, például a monoteizmus (egyistenhit), a politeizmus (többistenhit) és a panteizmus (Isten mindenben jelen van). A teista nézetek különböző vallásokban és vallási irányzatokban megtalálhatóak, mint például a kereszténység, az iszlám vagy a hinduizmus.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "teizmus" szó egy görög eredetű kifejezés, amely a "theós" (isten) szóból származik. A "teizmus" szóban a "theos" szó végére hozzáfűzött "-ismus" képző jelzi, hogy egy vallási vagy filozófiai irányzatról van szó.

A teizmus alapvetően a hitrendszerek egyik formáját jelenti, amelyben hisznek egy vagy több istenség létezésében és befolyásában az emberi életre. A teizmus az emberi tapasztalatok és racionális gondolkodás alapján állítja, hogy a világ teremtője és irányítója egy vagy több istenség lehet.

A teizmus fogalmát először a görög filozófiai gondolkodásban alkalmazták, de később más vallásokban is megjelent. A teizmus kialakulásának pontos időpontja nehéz meghatározni, mivel az istenekbe vetett hit valószínűleg az emberiség történelmének korai szakaszaiban kezdett el kialakulni.

Az etimológiai elemzés szerint a "teizmus" szó eredetileg a görög "theos" (isten) és "ismos" (irányzat) szavakból alakult ki. A görög "theos" szó visszavezethető a proto-indoeurópai nyelvre is, ahol az istent jelentő "dyeus" szóból ered. A "teizmus" tehát a "dyeus" szóval rokonítható, amely az egyik legősibb istenfogalom a világtörténelemben.

Betűrendben közeli szavak

tehát, tehén, tehénistálló, tehénkedik, tehervonat, teizmus, tejmirigy, tejzsír, tekintély, tekintet, tekintetes,