JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

dandar

dandar szó jelentése

A "dandár" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következőképpen határozható meg: 1. Katonai egység: A dandár egy katonai szervezeti egység, amely több ezredből áll, és általában dandártábornok irányítása alatt működik. A dandár lehet gyalogsági, páncélos vagy egyéb speciális hadosztályra specializálódott. 2. Területi katonai alakulat: A dandár a területi katonai feladatok ellátására is szolgálhat. Ebben az esetben a dandár vezetője felelős a kijelölt terület védelméért és a rend fenntartásáért. 3. Kulturális jelentés: A "dandár" szó időnként kulturális vagy társadalmi csoportokat is jelölhet, amelyeknek sajátos tulajdonságai, értékei vagy hagyományai vannak. Ilyenkor például egy adott művészeti ágban elismert alkotók csoportját is nevezhetik "dandárnak". Összességében tehát a "dandár" szó jelentése a magyar nyelvben főként katonai egységet, illetve területi védelmi és rendfenntartó alakulatot jelent, de bizonyos kontextusokban más csoportokat is megnevezhet vele.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "dandár" szó eredetileg a hadsereg egyik szervezeti egységét jelölte. Az etimológiai eredetét tekintve a szó a latin "dando" igéből származik, ami annyit jelent, hogy "adni". Ez a kifejezés arra utal, hogy a hadseregben az adott egység a parancsnoktól kapta az utasításokat és feladatokat.

A középkori Európában a dandár jelentése kibővült, és többnyire 10-15 ezer fős hadseregcsoporthoz kezdtek használni. Az idők során a dandár fogalmának jelentése változott, és eltérő méretű és összetételű egységeket is jelölhetett, attól függően, hogy milyen országban vagy korszakban használták.

A magyar nyelvben a "dandár" szót először az 1700-as években találjuk meg írásos formában. A magyar hadsereg egyik alakulatát jelölte, amelyet általában 2-3 ezres létszámmal rendeltek feladatokra. A szó használata azonban az idők során kiszélesedett és mára általánosan használt kifejezéssé vált a hadseregi egységek jelölésére.

Összességében a "dandár" szó eredetét és kialakulását a latin "dando" igére vezethetjük vissza, ami az adást és utasítást jelenti. A szó jelentése az idők során változott, és különböző méretű és összetételű hadseregi egységeket is jelölhetett.

Szófaja és helyesírása

A 'dandár' szó szófaja főnév.

Példamondatok

1. A katonák sorban álltak a dandár parancsnoka előtt.
2. A dandár nagy erőkkel vonult be a városba.
3. A dandár tagjai szigorú kiképzésen estek át.
4. A dandár látványos bemutatót tartott a közönségnek.
5. A dandár elindult a küldetésére, hogy megtisztítsa a területet a bűnözőktől.
6. Az újoncok büszkén viselték a dandár jelvényét a kabátjukon.
7. A dandár tagjai egységesen és határozottan cselekedtek a válsághelyzetben.
8. A dandár vezetője kitüntetést kapott az elkötelezett munkájáért.
9. Az elit dandár tagjai magas fizikai és mentális képességekkel rendelkeznek.
10. Az ország minden részéről érkezett fiatalok iratkoztak be a dandárba, hogy szolgáljanak hazájukért.

Rokonértelmű szavak

csapat, alakulat, egység, hadosztály, katonai egység, hadtest

Fonetikus átírás

/dɒndɒːr/

Betűrendben közeli szavak

svabbogar, labtyu, kiel, eletfogytig, okolvivas, dandar, jam, jegyzokonyv, nazarenus, franciakulcs, egyenlito,