JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

alul

alul szó jelentése

Az "alul" szó a magyar nyelvben többféle jelentéssel és fogalommal is rendelkezik. Az alábbiakban összegyűjtöttem néhány közülük: 1. Alatt, lent: Az "alul" szó az adott tárgy, helyzet vagy pozíció alsó részét, alját jelenti. Például: "Az asztal alul van a székhez képest." 2. Hiányban, elégtelenül: Az "alul" szó használható arra utalva, hogy valami nem megfelelően vagy elégtelenül teljesül, valósul meg. Például: "A tanulók eredményei az elvárásokhoz képest alul maradtak." 3. Alacsonyabb értéket jelölve: Az "alul" szó használható arra utalva, hogy egy adott érték vagy mennyiség kisebb vagy kevesebb valamitől vagy valamilyen referenciaértékhez képest. Például: "Az árak az előző hónaphoz képest alul maradtak." 4. Alárendelt helyzetet jelentve: Az "alul" szó használható arra utalva, hogy valaki egy hierarchikus rendszerben alárendelt helyzetben van, illetve kisebb hatáskörrel rendelkezik. Például: "Az alkalmazottak az igazgatóval szemben alul vannak." 5. Gyengeséget, alulmaradást jelölve: Az "alul" szó használható arra utalva, hogy valaki vagy valami gyengébb, rosszabb teljesítményt nyújt, illetve le van maradva másoktól. Például: "Az ellenfél az első félidőben alulmaradt a játékban." Fontos megjegyezni, hogy az "alul" szó jelentése és fogalma a kontextustól függően változhat, így a fenti példák csak néhány lehetséges értelmezést mutatnak be.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "alul" szó a magyar nyelvben az alábbiak szerint alakult ki és ered.

Az "alul" szó a középfelnémet "under" kifejezésből ered, amelynek jelentése "alatt, alul" volt. Ez a középfelnémet szó pedig az óhochdeutsch (régi felső-német) "untar" és a régi angol "under" szavakból származik.

A középfelnémet időszakban — amely az 1100-1500 közötti időszakra tehető — a magyar nyelv is sok kölcsönszót vett át a német nyelvből, így került be a "under" kifejezés is. Azonban az átvétel során a hangtörténeti változások miatt megváltozott a kiejtése, és így lett belőle az "alul".

Ezt követően az "alul" szó többek között az alábbi jelentéseket kapta: alatta, alája, valaminek a legalsó része. A magyar nyelvben ma is használt szókincsünk része, és többféleképpen használhatjuk például helyadverbiumként (pl. lent, földön), vagy mellékneves viszonyhatározóként (pl. alsó) is.

Összességében tehát az "alul" szó eredete a középfelnémet "under" kifejezésre vezethető vissza, amely az óhochdeutsch és régi angol szavakból alakult ki.

Szófaja és helyesírása

határozó

Példamondatok

1. A könyv az asztal alul volt elrejtve.
2. Az autó kerekei alul voltak lekopva.
3. Az új főnöknek semmi tiszteletet nem mutatnak az alkalmazottak, mindig alul húzzák ki magukat.
4. Az edzőcsapat a bajnokságban az első helyen áll, míg a másik csapat az alulmaradottak közé tartozik.
5. Az alagsorban találhatóak a raktárhelyiségek, így minden áru az épület alul részén van tárolva.
6. A gyerek nagyon izgatott volt, amikor meglátta a karácsonyi fa alatt rejtett ajándékait, és mindent azonnal kibontott alulról felfelé.
7. A színpadon fellépő művészeknek mindig oda kell figyelniük arra is, hogy jól nézzenek ki alulról is.
8. A sütemény tésztája túl sokáig sütődött, ezért alul megégett.
9. A cipő talpa már elhasználódott és kopott volt, így nem nyújtott megfelelő tapadást a lábak alatt.
10. A kutya befúrta magát a takaró alá és onnan nézte végig az esti filmet.

Rokonértelmű szavak

alsóbb, lentebb, lejjebb, alsóbbrendű, mélyebben, alsó helyzetben

Fonetikus átírás

[ˈɒlul]

Betűrendben közeli szavak

porfelho, kivaltsaglevel, zsonglor, mikozben, ureg, alul, kozvelemeny, csond, ovohely, rajko, emlekvers,