JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

kozvelemeny

kozvelemeny szó jelentése

A "közvélemény" egy olyan fogalom, amely a lakosság többségének véleményét és nézeteit jelenti egy adott témával vagy kérdéssel kapcsolatban. A közvélemény alakulhat sajtó, média, politikai diskurzusok, társadalmi események vagy más közösségi tényezők hatására. A közvélemény befolyásolja a társadalmi döntéshozatalt és politikai folyamatokat is. Fontos szerepe van a demokratikus társadalmakban, hiszen az állampolgárok véleménye döntő szerepet játszik a választásokon és az állam vezetésének meghatározásában. A közvéleményt gyakran mérni próbálják különböző kutatásokkal és felmérésekkel. Ezek során megkérdezik az embereket véleményükre egy adott témával kapcsolatban, majd ezeket az eredményeket összegezve próbálják feltárni a közvélemény alakulását és irányultságát. Ezen módszerek segítenek jobban megérteni a társadalom véleménynyilvánítását és támogatottságát. A közvélemény alakítása és befolyásolása fontos eszköz lehet politikai vagy társadalmi célok elérése érdekében. Média, politikusok vagy más társadalmi szereplők gyakran próbálnak hatni a közvéleményre, hogy saját érdekeiknek megfelelően alakuljon ki a közös nézet. Ez azonban gyakran vitatott és összetett folyamat, hiszen a közvélemény nem egységes, és különböző csoportok és vélemények is megjelenhetnek benne. Összességében a "közvélemény" fogalma azt jelenti, hogy a társadalom többségének véleményét és nézeteit jelöli egy adott kérdéssel vagy témával kapcsolatban. A közvélemény befolyásolása és megértése fontos tényező a demokratikus társadalmakban.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "közvélemény" szó eredete és kialakulása a 19. századra vezethető vissza. Az etimológiai elemzés során a "köz" és a "vélemény" szavak jelentését kell megvizsgálni.

A "köz" szó a közösséget, a társadalmat jelenti. Ez a szó az ómagyarban is megtalálható volt, és a közösség jelentésén túlmutatva általánosabb értelemben is használták.

A "vélemény" szó pedig azt jelenti, hogy valaki vélekedik, valamilyen nézetet képvisel. Ez a szó is régi eredetű, az ómagyarban is használták már.

A "közvélemény" összetett szóként jött létre az 1800-as években. A társadalomtudósok és filozófusok kezdték el használni ezt a kifejezést ahhoz, hogy megfogalmazzák az egyének véleményeiből kialakuló közös nézeteket, amelyek hatással lehetnek a társadalomra. A közvélemény fogalmának kialakulása függött az újságírás fejlődésétől is, mivel az újságok és más tömegkommunikációs eszközök képesek voltak terjeszteni és befolyásolni a közvéleményt.

Az "etimológia" szó eredete a görög "etymon" és "logosz" szavakból ered, amelyek azt jelentik, hogy "igazság" és "tanulmány". Tehát az etimológiai elemzés célja az adott szó eredetének és történetének tanulmányozása.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A közvélemény megosztott arról, hogy ki legyen az új miniszterelnök.
2. A közvélemény szerint a kormányzatnak többet kellene tenni a környezetvédelemért.
3. Az emberek közvéleménye szerint szigorúbb büntetéseket kellene kiszabni a bűnözőkre.
4. Az új törvénytervezetre vonatkozóan a közvélemény erőteljesen ellenező álláspontot foglalt el.
5. A közvéleményt felmérő kutatás szerint a lakosság többsége támogatja az egészségügyi reformokat.
6. A politikusoknak fontos figyelembe venniük a közvélemény véleményét, mielőtt döntéseket hoznak.
7. A média sokszor befolyásolja a közvélemény alakulását.
8. Az emberek általában az interneten vagy közösségi médiában osztják meg véleményüket a közvéleménnyel kapcsolatban.
9. A választások előtt fontos felmérni a közvéleményt, hogy megtudjuk, melyik párt támogatottsága nagyobb.
10. Az igazságszolgáltatásnak függetlennek kell lennie a közvélemény nyomásától.

Rokonértelmű szavak

nézetek, közfelfogás, közhangulat, közérzet, közgondolkodás, közvéleménykutatás

Fonetikus átírás

[køzveːlɛmeːɲ]

Betűrendben közeli szavak

kivaltsaglevel, zsonglor, mikozben, ureg, alul, kozvelemeny, csond, ovohely, rajko, emlekvers, szamsor,