JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

lobotómia

lobotómia szó jelentése

A 'lobotómia' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A lobotómia egy sebészeti eljárás, amelyet a 20. század elején alkalmaztak a mentális zavarok és a pszichiátriai betegségek kezelésére. Az eljárást az agyi lebenyek bizonyos területeinek megsemmisítésével hajtották végre, általában az agy frontális lebenyeinél. A műtét célja az volt, hogy csökkentse vagy megszüntesse a pszichotikus tüneteket, például az agressziót, az öngyilkossági hajlamot vagy a súlyos depressziót. Az eljárás eredetileg módszerként indult Walter J. Freeman és James W. Watts amerikai orvosok által, akik lobotómiát alkalmaztak először 1936-ban. Először az elektrosokkterápiához hasonlóan kezdték alkalmazni, majd később áttértek a léziós lobotómiára, amely során speciális eszközzel lyukat fúrtak a koponyán keresztül és megsemmisítették az agyi területeket. A lobotómia hatásosnak bizonyult bizonyos esetekben, de sok esetben súlyos mellékhatásokkal járt, például személyiségváltozásokkal, intellektuális hanyatlással vagy mozgási zavarokkal. Az eljárás használata a 1950-es években csökkent, mivel újabb és hatékonyabb gyógyszerek váltották fel a lobotómiát a pszichiátriai kezelésben. Manapság már alig vagy egyáltalán nem alkalmazzák a lobotómiát, és általában elítélik az emberi jogi és etikai aggályok miatt.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "lobotómia" szó eredete a latin "lobus" (agyi lebeny) és a görög "tomē" (vágás) szavakból származik. A kifejezést először 1880-ban használták egy francia orvos, Édouard Séguin által írt könyvben. Azonban a lobotómia módszere, ahogy azt ma ismerjük, az 1930-as években fejlődött ki.

Az első lobotómiát egy portugál orvos, António Egas Moniz végezte el 1935-ben. Az eljárás során az agyba tűt vezettek be az orbitális területen keresztül, majd megsemmisítették vagy leszakították a közöti gáttal összekapcsolt prefrontális lebenyeket. Moniz ezt a módszert azért alkalmazta, hogy kezelje a súlyos mentális betegségeket, különösen a skizofréniát és depressziót.

A lobotómia népszerűsége az Egyesült Államokban nőtt meg a 1940-es években, amikor Walter Freeman és James Watts neurologusok bevezették az úgynevezett "jégcsaptechnikát". Ez során egy speciális eszközzel (lobotóm-bot) átütötték az orr alatt lévő térdeket és megsemmisítették a prefrontális lebenyeket. Ez az eljárás gyorsan végrehajtható volt és kevésbé invazív, mint Moniz eredeti módszere.

A lobotómia etikai kérdéseket vetett fel, mivel sok beteg súlyos mellékhatásokat tapasztalt, beleértve az érzelmi tompulást, személyiségváltozást és intellektuális hanyatlást. Az eljárás végül a 1950-es években vesztette el népszerűségét, amikor új pszichiátriai gyógyszerek és terápiák jelentek meg.

Azonban a lobotómia története fontos mérföldkő volt a pszichiátriai kezelések fejlődésében, és hozzájárult az agy működésének jobb megértéséhez. Ma már nem alkalmazzák a lobotómiát, helyét más terápiás módszerek vették át.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A lobotómia egy olyan agyi beavatkozás, amely során a páciens agyának részleges vagy teljes részeit eltávolítják vagy elszigetelik.
2. A lobotómia a 20. században népszerű és kontroversziális kezelési forma volt a súlyos mentális betegségek esetén.
3. Az orvosok a lobotómiát gyakran alkalmazták skizofrénia és depresszió kezelésére az elmúlt évszázadban.
4. A lobotómia beavatkozása általában az agy előagyának területeire irányul, amelyek szerepet játszanak az érzelmek, viselkedés és gondolkodás szabályozásában.
5. Sokan úgy vélik, hogy a lobotómia brutális és etikátlan eljárás volt, amely súlyos mellékhatásokkal járt, például személyiségváltozással és kognitív hanyatlással.
6. A lobotómia néha sikeresnek bizonyult azoknál a betegeknél, akik korábban súlyos mentális zavarokkal küzdöttek, de ezek az esetek inkább kivételek voltak, mint a szabály.
7. A lobotómia ma már ritkán alkalmazott eljárásnak számít, mivel az újabb gyógyszerek és kezelési módszerek sokkal hatékonyabbak és kevésbé invazívak.
8. A lobotómia története azt mutatja, hogy a gyógyítás területén fontos a fejlődés és az etikai alapelvek betartása.
9. Az Egyesült Államokban a lobotómia népszerűvé vált az 1940-es és 1950-es években, de a kritikák miatt hamarosan visszaszorult.
10. A lobotómia általában csak olyan esetekben merült fel, amikor más kezelések vagy gyógyszerek nem hoztak eredményt, vagy ha a páciens állapota rendkívül súlyos volt.

Rokonértelmű szavak

agysebészet, agyoperáció, agykivétel, agykiszedés, agyműtét

Fonetikus átírás

[lɒbɒtoːmiɒ]

Betűrendben közeli szavak

lizéna, lob, lobbizás, lobogó, lobosodik, lobotómia, lóca, lócitrom, lőcs, locsolkodás, lóden,