JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

tett

tett szó jelentése

A "tett" szó a magyar nyelvben több jelentéssel is használatos. Fogalma szerint a "tett" valamilyen cselekedetet, tényleges cselekvést jelent, amelyet valaki elkövet vagy végrehajt. Egy tett lehet fizikai vagy szellemi jellegű, és általában valamilyen kifejezett cél vagy szándék hajtja végre. A "tett" szó emellett erőteljes érzelmi töltettel is bírhat. Gyakran használjuk olyan cselekedetre, amely kiemelkedik a mindennapi rutinból, és valamilyen hatást vagy következményt vált ki. Például hősies vagy bátor tettek, mint például egy megmentés vagy segítségnyújtás, gyakran elismerést és dicséretet érdemelnek. A "tett" szó használható továbbá egy elkövetett bűntényre vagy rossz cselekedetre is utalni. Ilyen esetekben kifejezheti az elkövető felelősségét és a negatív következményeket. Összességében tehát a "tett" szó a magyar nyelvben egy cselekvést vagy cselekedetet jelöl, amely lehet pozitív vagy negatív értelemben is értelmezhető.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "tett" szó eredete a közép magyar "téti" vagy "tetni" szóból ered, amelynek jelentése "cselekedni". Ez a szó a középkorban jelent meg először írott formában, és a 13. században már általánosan használták. Az etimológiai eredetét tekintve a "tett" szóval kapcsolatban több elmélet is létezik.

Az egyik elmélet szerint a "tett" szó eredete az ómagyar "téti" vagy "tetni" igében található. Ez az ige az indoeurópai nyelvekben is megtalálható, például az angol "to do", a német "tun", vagy a latin "facere" igékben. Tehát ezeknek az igéknek az összefüggéséből következtethetünk arra, hogy a "tett" szó eredete nagyon régre nyúlik vissza.

Más elméletek szerint a "tett" szó eredete az ószláv vagy orosz nyelvből származhat, mivel ezekben a nyelvekben hasonló jelentésű szavak találhatóak (például az ószláv "dělo", ami cselekedetet jelent).

Összességében elmondhatjuk, hogy a "tett" szó eredete és kialakulása több tényezőre vezethető vissza. A középkorban az ómagyar vagy ószláv nyelvből került át a magyar nyelvbe, és azóta is használjuk a "cselekedet" vagy "cselekvés" jelentésében.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A bűntett elkövetése súlyos következményekkel jár.
2. Az önkéntes munka nemes tett a társadalom felé.
3. A hősies tettei miatt mindenki tiszteletét kivívta.
4. Az életben maradásért hősiesen kellett tennünk.
5. Az apró, mindennapi tettek is fontosak az emberi kapcsolatokban.
6. A szeretet mindig cselekedetekben nyilvánul meg, nem csak szavakban.
7. Az igazi vezető a szavak helyett tettekkel bizonyítja be képességeit.
8. Az önzetlen cselekedetek mindig nagy hatást gyakorolnak az emberekre.
9. Egy kis jó cselekedet mindig többet ér, mint semmit tenni.
10. A rossz döntéseinknek is megvannak a maguk következményei, ezért fontos jól átgondolt tetteket végrehajtanunk.

Rokonértelmű szavak

cselekvés, cselekedet, törvényhozási aktus, húzás, mozdulat, intézkedés, lépés, akció, művelet, tevékenység

Fonetikus átírás

/tɛt/

Betűrendben közeli szavak

keresztes, ehseg, barca, csodarabbi, fullankos, tett, tervgazdalkodas, oserdo, tudas, helytallas, lakohaz,