JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

tudas

tudas szó jelentése

A "tudás" szó a magyar nyelvben a következőket jelenti: 1. Ismeretek, információk összessége, ami valakinek vagy valamihez kapcsolódik. Ez magába foglalhatja az elméleti ismereteket, gyakorlati tudást, tapasztalatot és képességeket is. 2. A tudomány és kutatás eredményeire alapozott ismeretek rendszere, amelyek bizonyított tényeken vagy logikai következtetéseken alapulnak. 3. Egy adott területen való jártasság vagy szakértelem. Például valaki lehet matematika tudós, művészettörténeti tudásra lehet szükség ahhoz, hogy értékelni lehessen egy képet. 4. Az egyén saját tapasztalatai és tanulásai által megszerzett tudás. A "tudás" fogalma tehát a rendelkezésre álló információk és ismeretek összességét jelenti, amelyek lehetnek általánosak vagy specifikusak egy adott területen. A tudás szerzése folyamatos folyamat lehet tanulás, tapasztalatok szerzése és kutatás révén.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "tudás" szó eredete a közép-magyar nyelvből származik. Az etimológiai eredetében egyértelműen nemzetközi hatások is fellelhetők.

A "tudás" szó eredete visszavezethető a latin "scientia" szóhoz, amely az "ismeret" vagy "tudomány" jelentésű. A latin "scientia" szó pedig a "scire" igéből ered, amely azt jelenti, hogy "tudni". Az indoeurópai nyelvekben hasonló gyökerekkel rendelkező szavak is megtalálhatók, például az ógörög "γνῶσις" (gnosis) vagy a sanszkrit "jñāna".

A közép-magyar nyelvben a "tudás" szó először 1428-ban került dokumentálásra egy oklevélben. A későbbi írásos forrásokban további alakváltozatai is megjelennek, például "tudoság", "tudosság", vagy éppen a korai formája, a "tudos". Ezeken keresztül jutott el napjainkra az általunk használt forma.

Összességében tehát a "tudás" szó eredete latin és indoeurópai gyökerekre vezethető vissza, és a magyar nyelvben alakult ki a középkorban.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Nagy tudással rendelkezik a történelem terén.
2. A matematikai tudás elengedhetetlen az informatikában.
3. Szeretnék még bővíteni a nyelvtudásomat.
4. Mindenki számára fontos az alapvető egészségügyi tudás.
5. A gyerekeknek sokat kell tanulniuk az iskolában ahhoz, hogy bővüljön a tudásuk.
6. Az internet segítségével könnyebb hozzáférni különböző tudományos cikkekhez.
7. A diákoknak fontos megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot fogyasztaniuk a megfelelő fejlődés és tanulás érdekében.
8. A gyakorlati tapasztalatok is hozzájárulnak a tudásunkhoz és képességeink fejlesztéséhez.
9. Az élet során mindig van lehetőségünk további ismereteket szerezni és fejlődni.
10. A jó kommunikációs készség szintén része a hatékony tudásnak.

Rokonértelmű szavak

ismeret, tudomány, tudomás, bölcsesség, értelem, értelmezés, tudásanyag, kultúra

Fonetikus átírás

/tuːdaːʃ/

Betűrendben közeli szavak

csodarabbi, fullankos, tett, tervgazdalkodas, oserdo, tudas, helytallas, lakohaz, karima, indulatszo, tilt,