JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

keresztes

keresztes szó jelentése

A "keresztes" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben több értelemben is használatos. 1. Történelmi értelemben: A keresztesek a középkorban indították meg a keresztes hadjáratokat, amelyek során a kereszténységet terjesztették és visszaszerezték a Szentföldet (Jeruzsálemet) az iszlám uralma alól. A keresztesek jelentős része Európa különböző országaiból érkezett, és együttműködve harcoltak az egyház vezetésével. 2. Jelkép: A kereszt szimbolikusan utalhat a keresztény vallásra és hitre. A kereszt jelölheti Krisztus szenvedését és feltámadását, valamint az ehhez kapcsolódó vallási eseményeket. 3. Társadalmi csoport: A "keresztes" jelző használható arra, hogy valaki olyan embert vagy csoportot írjon le, akik erőteljesen elköteleződnek egy eszme vagy cél mellett, és akár küzdenek is ezért. Ebben az értelemben a "keresztes" szó használata átvitt értelemben történik. Fontos megjegyezni, hogy a "keresztes" szó használata történelmi és jelképes értelemben általában pozitív konnotációval bír, míg az átvitt értelemben történő használata inkább negatív vagy kritikus jelentést hordozhat.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "keresztes" szó eredetileg a latin "crux" szóból ered, ami keresztet jelent. A középkori latinban a "crux" szó melléknévként is használatos lett, így lett belőle a "cruciatu" jelentése kínzás vagy gyötrelmek. Ezekből a latin szavakból alakult ki a közép- és újkori európai nyelvekben a "keresztes" szó.

A "keresztes" kifejezést először a 11. században használták azokra az emberekre, akik részt vettek a Szentföldön történő keresztes hadjáratokban. Ezután kezdett elterjedni a "keresztes" jelző használata más, vallási vagy ideológiai okokból indított harcok esetén is.

Az etimológiai elemzés szerint a "crux" szó eredete bizonytalan. Egyes nyelvészek azt gondolják, hogy az eredeti forrása egy indoeurópai gyök, melynek jelentése támasz vagy oszlop lehetett. Azonban más teóriák is léteznek, amelyek azt sugallják, hogy az eredeti jelentése talán inkább fagerenda volt.

Összességében tehát a "keresztes" szó eredete és kialakulása összekapcsolódik a latin "crux" szóval, ami a keresztet jelenti, és amely a középkorban kiterjedt jelentést kapott, beleértve a kínzást vagy szenvedést is.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A keresztes hadjáratok a középkorban zajlottak.
2. A keresztesek Jeruzsálemért harcoltak.
3. A keresztes hadjáratoknak komoly politikai és vallási indítékai voltak.
4. A keresztes lovagok erős védőöltözetben indultak harcba.
5. Az egyik leghíresebb keresztes lovagot, Godefroy de Bouillont szentté avatták.
6. A keresztes hadjáratok hosszú és veszélyes útvonalon vezettek Európából a Szentföldre.
7. Sok európai nemes csatlakozott a keresztesek sorához, hogy meghódítsa a Szentföldet.
8. A keresztesek gyakran találkoztak erős ellenállással az arab és török népek részéről.
9. A keresztes hadjáratoknak jelentős hatása volt mind az európai, mind a keleti társadalmakra.
10. A keresztesek jelentős építészeti és művészeti örökséget hagytak maguk után a Szentföldön.

Rokonértelmű szavak

lovag, hadjárat, keresztes hadjárat, katonai expedíció, keresztes had, keresztesháború

Fonetikus átírás

/kɛrɛstɛʃ/

Betűrendben közeli szavak

eletfogytiglan, tanito, variacio, csodafegyver, oltalmazo, keresztes, ehseg, barca, csodarabbi, fullankos, tett,