JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

tantal

tantal szó jelentése

A "tantál" szó a magyar nyelvben több értelemben is használatos. 1. Kémiai elem: A tantál (Ta) egy kémiai elem, amelynek rendszáma 73. Ez egy nehézfém, ami ezüstszürke színű és nagyon ellenálló a korróziónak. Az elektronikai és elektromos iparban, valamint az orvosi implantátumok gyártásában használják. 2. Mitológia: A tantál a görög mitológiában egy király neve volt, aki súlyos bűnt követett el a görög istenekkel szemben. Tantál büntetésül megkapta, hogy örökké éhes és szomjas legyen, miközben mindig látja az ételt és italt maga előtt, de soha nem tudja megragadni és elfogyasztani azokat. 3. Átvitt értelemben: A tantál szó néha átvitt értelemben használatos arra utalva, hogy valaki vagy valami megközelíthetetlen, elérhetetlen vagy vágyott dolog. Például: "A vágyott állás csak egy tantál maradt számomra." Összességében a "tantál" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben kémiai elemre, mitológiai történetre vagy átvitt értelmezésben vágyott, elérhetetlen dologra utalhat.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "tantál" szó eredetét a görög mitológia tantalosz nevéből eredeztethetjük. tantalosz egy istenekkel közeli kapcsolatban lévő, de hatalmukat próbára tevő trák király volt. A mitológia szerint tantalosz elkövette azt a bűnt, hogy megettette isteneknek szánt fiát, Pelops húsát, hogy letesztelje az istenek mindentudását. Az istenek azonban rájöttek a cselekedetére és visszahozták Pelopst az életbe.

Ezt követően tantaloszt büntetésként a Hádész alvilágában helyezték el, ahol örök éhség és szomjúság kínozta. A büntetés részeként egy gyümölcsfa lógott felette, amely mindig akkor emelkedett fel, amikor megpróbált gyümölcsöt szedni. Ugyanígy egy folyó is folyt mellette, de mindig akkor húzódott vissza, amikor megpróbált inni belőle.

A tantál szó tehát ebből a mitológiai történetből ered. Az ókori görögök használták először a tantált jelzőként az állandó vágyakozás és elégedetlenség kifejezésére. Később a tantál szó a kémia területén jelent meg, amikor 1802-ben az angol vegyész, William Hyde Wollaston felfedezte a tantalum nevű elemet. Az új elem nevét a tantál szóból képezték.

Az angol nyelvben a "tantalize" (e vágyakozást és frusztrációt keltő) szó is használatos, amely tovább erősíti a tantál jelentését.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A tantál egy ritka, nehézkesen kitermelhető fém.
2. Az elektronikai eszközökben gyakran használnak tantál kondenzátorokat.
3. A tantál magas olvadáspontja miatt ellenáll a nagy hőmérsékletnek.
4. A tantál nagy sűrűsége miatt a repülőgépiparban is használják.
5. A tantál érzéketlen a legtöbb vegyszerrel szemben.
6. A távol-keleti országokban jelentős mennyiségű tantált bányásznak ki.
7. A tantál fontos szerepet játszik az űrkutatásban és az atomenergia-iparban.
8. Az ékszeriparban is népszerű a tantálból készült ékszerek használata.
9. A tantált általában más fémekkel ötvözik, hogy javítsák tulajdonságait.
10. Az orvostudományban alkalmazzák a tantált implantátumok készítésére.

Rokonértelmű szavak

kín, sóvár, vágyakozó, sóvárgó

Fonetikus átírás

/'tɑntɑːl/

Betűrendben közeli szavak

taccs, tahina, talio elv, tamburmajor, tanka, tantal, tarejszelemen, tartarosz, tatorjan, taumatrop, taxatíve,