boldog
boldog szó jelentése
A "boldog" szó a magyar nyelvben az öröm, elégedettség, megelégedettség állapotát vagy érzését jelenti. A boldogság az emberi lélek egyik alapvető érzelmi állapota, amelyet pozitív élmények, elégedettség, kielégülés, öröm és béke jellemzi. A boldogság egyénenként változó lehet, és különböző dolgoktól függően alakulhat ki. Az emberek boldoggá válhatnak kapcsolataikban, munkájukban, teljesítményükben vagy akár egyszerű mindennapi tevékenységeik során is. A boldogságérzet több tényezőből tevődhet össze, például a sikertől, szeretett személyektől vagy élményektől való örömtől. A "boldog" szó tehát egy pozitív és kielégítő érzést fejez ki a magyar nyelvben.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "boldog" szó eredete a középkori magyar nyelvben található. A szó előszava a "bol-" vagy "böl-" hangsúlyozottan nagy tömeget, mennyiséget jelentett, és az "og" toldalék pedig az állapotot vagy tulajdonságot fejezte ki. Tehát a "boldog" szó eredeti jelentése valami olyasmi volt, mint "nagyon sokasággal bíró" vagy "nagyon gazdag".
A szó későbbi alakulása során azonban jelentése megváltozott. A középkor végén kezdte el a boldogság állapotát vagy érzését jelölni. Ez a változás részben azért következett be, mert a boldogság gyakran társult a gazdagsághoz és a jóléthez.
Az "boldog" szó etimológiája többnyire magyarázatra szorul. Az egyik elmélet szerint a szó egyenesen a török nyelvből eredeztethető, ami azt jelenti, hogy boldog. Más források szerint azonban a szóval kapcsolatos etimológiai összefüggések nem egyértelműek, és további kutatásra van szükség az eredet pontosabb meghatározásához.
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy a "boldog" szó eredetileg valami nagy mennyiséget vagy gazdagságot jelentett, de később jelentése megváltozott, és a boldogság állapotát vagy érzését kezdte jelölni. A szó eredetére vonatkozóan azonban további kutatásra van szükség, hogy pontosabban megértsük annak etimológiáját.
Szófaja és helyesírása
melléknév
Példamondatok
1. Nagyon boldog vagyok, hogy végre találkozhatunk!
2. Minden nap boldogan ébredek fel, mert szeretem az életemet.
3. A boldog emberek mindig mosolyognak.
4. Az esküvőnk napja a legboldogabb napom volt.
5. boldogan sétáltam végig a tengerparton, miközben élveztem a napsütést.
6. A születésnapomon boldogan bontottam ki az ajándékokat.
7. boldogan segítettem a barátomnak, amikor bajba került.
8. boldogan hallgattam a kedvenc dalomat, amíg autóban utaztam.
9. boldogan néztem a gyerekeimet játszani a parkban.
10. Az utazás során boldogan fedeztem fel új helyeket és kultúrákat.
Rokonértelmű szavak
vidám, örömteli, derűs, elégedett, boldogságos, vidámságos, boldogító, boldogságtól ragyogó, boldogítóan
Fonetikus átírás
/boldog/
Betűrendben közeli szavak
levego, maki, elore, huncutka, fonev, boldog, szelkakas, sotetseg, szallito, orokmozgo, ceger,