JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

taborita

taborita szó jelentése

A "taborita" szó a magyar nyelvben a huszita mozgalom híveit jelenti. A huszitizmus a 15. századi Csehországban elterjedt vallási irányzat volt, amelyet Jan Hus prédikációi és tanításai alapján alakítottak ki. A taboriták a huszitizmus egyik ága voltak, és nevüket Tábor városáról kapták, ahol székhelyük volt. A taboriták az eredeti huszita irányvonalat radikálisan követték, és egy forradalmi reformot hirdettek. Számukra az egyház hierarchiája, a papság és a katolikus liturgia is elfogadhatatlan volt. Kiemelték az egyetemes papkodályt, amely szerint minden hívőnek joga van istentiszteletet tartani és a szentségeket kiszolgáltatni. Az egyszerűség és szegénység elveit követve elvetették az egyház gazdagságát és hatalmát. A taboriták szervezték meg a Tábor néven ismert vallási közösséget, amely szigorú erkölcsi normák szerint élt. A közösség tagjai között megosztották a vagyonukat és mindenki munkával járult hozzá a közös élethez. A Tábor városa katonai jellegű volt, és fegyveres őrségvel védették a közösséget. A taboriták a huszita háborúk során jelentős szerepet játszottak, és sokszor harcoltak a katolikus erőkkel. Azonban a mozgalom végül felbomlott, és a huszitizmus is elvesztette jelentőségét a 16. századra.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "taborita" szó eredete és kialakulása közvetlenül kapcsolódik a 15. századi csehországi vallási mozgalomhoz, amelyet a huszitizmusnak neveznek. A huszitizmus a középkori katolikus egyház reformálására törekedett, és az egyik legjelentősebb almozgalmát a taboriták képviselték.

A "taborita" szó maga az egyik legfontosabb tabori településről, Tábortól kapta nevét. Tábor volt az a hely, ahol a huszita mozgalom tagjai összegyűltek, és közösségben élték vallásukat. A taboriták elvetették a katolikus egyház hagyományait, és sajátos vallási és társadalmi rendszert hoztak létre.

Az "-ita" képző azt jelenti, hogy valaki vagy valami kapcsolódik valamihez. Tehát a "taborita" kifejezés azt jelenti, hogy valaki vagy valami Tábortól származik vagy vele kapcsolatos.

A taboriták vallási mozgalma és ideológiai alapelvei nagy hatást gyakoroltak a csehországi történelemre és az európai reformációra is. A "taborita" kifejezés ma is használatos, hogy jelölje a taboritákhoz köthető vallási és társadalmi mozgalmakat és irányzatokat.

Szófaja és helyesírása

A 'taborita' szó szófaja: főnév.

Példamondatok

1. A taboriták a 15. században alakultak meg Csehországban.
2. A taboriták a huszita mozgalom radikális ága voltak.
3. A taboriták tábori gyűléseket tartottak, ahol közösségi életet éltek.
4. A taboriták elutasították a katolikus egyház hatalmát és hierarchiáját.
5. A taboriták vallásos és politikai reformokat követeltek.
6. A taboriták a huszita háborúk során is aktívan részt vettek.
7. Jan Žižka volt az egyik legismertebb taborita vezető.
8. A taboriták között fontos volt az egyenlőség és a tulajdonközösség elve.
9. A taboriták erős védelmet nyújtottak táborukban az ellenséges támadásokkal szemben.
10. A taboriták erőszakos fellépése és radikális nézetei miatt sokan féltették őket, mások viszont csatlakoztak hozzájuk a reformok miatt.

Rokonértelmű szavak

vándor, nomád, lakótelepes, táborlakó, migráns, szabadidős, kempingező

Fonetikus átírás

/tɒboritɒ/

Betűrendben közeli szavak

szukkot, szumma, szunna, szup, szusza, taborita, tacepao, tachometer, tachyon, taccs, tahina,