ontológia
ontológia szó jelentése
Az 'ontológia' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: Az 'ontológia' egy filozófiai fogalom, amely az létezőkkel, a lét és a valóság természetével, illetve azok kategorizációjával foglalkozik. Az ontológia arra törekszik, hogy meghatározza, milyen különböző típusú entitások (például anyagi vagy nem anyagi) létezhetnek a világban, valamint hogyan kapcsolódnak egymáshoz. Az ontológiai vizsgálódások során gyakran kerülnek felvetésre olyan kérdések is, mint például a létezés módja, az ok-okozati összefüggések vagy az identitás. A szó eredete a görög "ontos" (létező) és "logos" (tan) szavakból származik. Az ontológia tehát a létezők tudományát jelenti. Az ontológiai kérdéseket általában filozófusok és metafizikusok vizsgálják, akik elmélkednek az emberi tudás korlátainak túllépéséről és a valóság mélyebb megértéséről.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
Az "ontológia" szó eredete és kialakulása a görög nyelvre vezethető vissza. A szó két görög szóból származik: "ontosz" (ὄντος) jelentése "létező", valamint "logosz" (λόγος) jelentése pedig "tanulmány" vagy "beszéd". Az ontológia tehát a "létezők tanulmánya" vagy a "létezőkkel kapcsolatos beszéd" jelentésű.
A szó első megjelenése vélhetően Aristotelesnek, az ókori görög filozófusnak a munkáihoz köthető. Aristoteles azonban nem használta explicit módon az "ontológia" szót, hanem inkább foglalkozott a létezők alapvető tulajdonságaival és kategóriáival.
Az "ontológia" kifejezést először Christian Wolff, egy 18. századi német filozófus alkalmazta, amikor a metafizika egy részeként említette. A kifejezés azonban igazi népszerűségre és elterjedésre az idők folyamán jutott, ahogy a filozófiai gondolkodás fejlődött és új irányokat vett.
Az etimológiailag korábban említett görög szavakból képzett "ontológia" kifejezés tehát a "létezők tanulmányát" vagy a "létezőkkel kapcsolatos beszédet" jelenti, és ma a filozófiában használják a létezés, a valóság és a lét természetének vizsgálatára.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Az ontológia a filozófia egyik ága, amely a létezés és a valóság természetét kutatja.
2. Az ontológia alapvető kérdéseivel foglalkozó filozófusok gyakran vitatkoznak a létezés jellegéről.
3. Az ontológiai vizsgálatok során gyakran feltett kérdés, hogy mi az anyag és mi a tudat valódi természete.
4. Az ontológiai értekezések gyakran elméleti keretet adnak más tudományágaknak, például a fizikának vagy az informatikának.
5. Az ontológia fontos szerepet játszik az Isten létezésének vagy nemlétezésének filozófiai vitáiban.
6. Az ontológiát gyakran nevezik az "esszenciális létezés" tanulmányozásának is.
7. Az ontológiai kérdések megválaszolása segít abban, hogy jobban megértsük a világot és a benne rejlő jelenségeket.
8. Sok vallás is foglalkozik az ontológiával, hiszen próbálják megmagyarázni az ember és Isten közötti kapcsolatot.
9. Az ontológiai gondolkodás fontos szerepet játszik az etika és az erkölcs tanulmányozásában is.
10. A modern tudományban az ontológiai kérdések gyakran az adatmodellezésben vagy a szemantikus web területén merülnek fel.
Rokonértelmű szavak
ontológia, lételmélet, léttan, létvizsgálat, lételméletiség
Fonetikus átírás
[ontológiɑ]
Betűrendben közeli szavak
onogur, önszuggesztió, ont, öntelt, ontogenezis, ontológia, öntudat, öntudatos, öntvény, önuralom, önzetlen,