JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szentjanoskenyer

szentjanoskenyer szó jelentése

A "szentjánoskenyér" szó egy gyümölcsfajta neve, amely egy trópusi fa termése. A szentjánoskenyérfa (Ceratonia siliqua) a pillangósvirágúak rendjébe, a hüvelyesek családjába tartozik. A fa levelei örökzöldek, virágai kis sárga vagy zöldes színűek. Termése hosszú hüvely alakú, amelyben édes hús és kemény mag található. A hús édes, karamellás ízű, míg a magot általában nem fogyasztják. A szentjánoskenyér termése többnyire sűrűn nő a fán, és amikor megérik, barnásszürke színűvé válik. Az érett termést gyakran szárítják vagy őrlik lisztté, amelyet az élelmiszeriparban különféle formában felhasználnak. A szentjánoskenyér lisztje például sűrítőanyagként használható süteményekben vagy fagylaltokban. A szentjánoskenyérfa eredetileg a mediterrán térségben honos, de ma már más trópusi és szubtrópusi területeken is termesztik. A "szentjánoskenyér" elnevezését valószínűleg a Bibliában említett Szent Jánoshoz kötik, aki az egyik legjelentősebb személy a keresztény vallásban. A fa termése nagy mennyiségű táplálékot jelenthetett az őslakosoknak, ezért kapta ezt a nevet.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "szentjánoskenyér" szó eredete és kialakulása a görög mitológiához kapcsolódik. A szentjánoskenyérfa, vagy más néven Ceratonia siliqua fa nevét Szent Jánosról, a Biblia egyik szentjéről kapta.

A szentjánoskenyérfa mediterrán térségekben honos, és már az ókorban ismert volt. A fa termése hosszú hüvelyekben található, melyekben édes, lisztes magvak fejlődnek ki. Ezeket a magvakat sokszor összehasonlították a kenyérrel, és a "szentjánoskenyér" elnevezés ebből az összehasonlításból ered.

Az etimológiai eredet azonban nem csak a görög mitológiára vezethető vissza. A latinban "caro" jelentése hús, míg "robur" jelentése tölgyfa. Az ókori rómaiak azt hitték, hogy a szentjánoskenyérfa tölgyfával rokon, és ezért elnevezték "carobus" vagy "ceratonia" néven. Ez a név később adta az alapját a magyar nyelvben használt "szentjánoskenyér" kifejezésnek.

A szentjánoskenyérfa magjaiban található édesítőanyag, a karonidin, továbbá a magas rost-, vitamin- és ásványianyag-tartalom miatt értékes táplálék volt az ókoriak számára. Mivel ezek a magvak könnyen szállíthatóak és hosszú ideig eltarthatóak, sokszor használták őket az utazók, katonák vagy tengerészek táplálékaként.

A "szentjánoskenyér" kifejezés tehát a fa terméseinek alakjából és értékéből ered, valamint az ókori görög és római népek kultúrájából is merít.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az éttermünkben a szentjánoskenyér az egyik legnépszerűbb desszert.
2. A szentjánoskenyér fája különleges trópusi növény.
3. A szentjánoskenyér gyümölcsének édes íze van.
4. Gyakran használják a szentjánoskenyért az édességek és sütemények elkészítéséhez.
5. A szentjánoskenyér magas rosttartalmú és jótékony hatással van az emésztésre.
6. A szentjánoskenyér gyümölcse nagy, hosszúkás formájú és barna héjjal rendelkezik.
7. Az egyik barátom hazafelé menet mindig megáll a piacon, hogy vásároljon néhány friss szentjánoskenyeret.
8. A szentjánoskenyér fája árnyékot nyújt a forró nyári napokon.
9. Az egzotikus trópusi szigeten megkóstoltam egy frissen leszedett szentjánoskenyeret és fantasztikus volt az íze.
10. Készítettünk egy finom szentjánoskenyér pudingot a családdal, ami nagyon finomra sikerült.

Rokonértelmű szavak

ilangó, johanniskenyér, kenyérfa

Fonetikus átírás

[sɛntjaːnoʃkɛɲeːr]

Betűrendben közeli szavak

megerosites, idegosszeroppanas, kemenyfeju, langszoro, patriarkalis, szentjanoskenyer, boncolas, kepzo, lignit, hus, delutan,