JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

pszichopátia

pszichopátia szó jelentése

A pszichopátia egy olyan mentális állapot, amelyben a személy jelentős hiányosságokat mutat az érzelmek, empátia és morális normák terén. A pszichopátia jellemzően tartós és mélyen gyökerező személyiségvonásokkal jár, amelyek az egyén viselkedését és kapcsolatait befolyásolják. A pszichopátiával rendelkező személyek általában magabiztosak, manipulatívak és gondolkodásmódjukban racionálisak. Gyakran hiányzik belőlük az empátia, nem érzik vagy nem értik mások érzéseit és szükségleteit. Emiatt képtelenek megérteni, hogy viselkedésük milyen hatást gyakorol másokra. A pszichopátiával rendelkezők hajlamosak a manipulációra és az emberek kihasználására a saját céljaik elérése érdekében. Többnyire impulzívak és hajlamosak kockázatos vagy antiszociális viselkedésre. Gyakran megsértik mások jogait és szabályait figyelmen kívül hagyva. Fontos megjegyezni, hogy a pszichopátia nem azonos a bűnözéssel vagy a bűnözői magatartással. Bár a pszichopata személyek között gyakran előfordulnak bűnözők, a pszichopátia önmagában nem jelenti azt, hogy valaki bűncselekményt követne el.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "pszichopátia" szó eredetét és kialakulását a pszichiátriai és pszichológiai szakirodalomra kell visszavezetni. A pszichopátia fogalma a 19. század végén jelent meg, amikor az orvosok és pszichológusok elkezdtek foglalkozni az antiszociális viselkedésekkel és a devianciával.

A szó etimológiája görög eredetre vezethető vissza: a "psykhé" szó jelentése lélek vagy elme, míg a "pathos" szó jelentése szenvedés vagy betegség. Tehát a pszichopátia összetétele jelentése szerint "lélekszenvedés" vagy "lélekbetegség".

A pszichopátia fogalma az idők során változott és fejlődött. A kezdeti időszakban a pszichopátiát gyakran összekeverték az őrültséggel vagy az elmebajjal. Azonban ma már általában az antiszociális személyiségzavarral (ASPD) társítják, amelyet a Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyv (DSM-5) ismertet.

Az ASPD-val rendelkező egyénnek hiányzik az empátia, nincsenek lelkiismereti aggályai, gyakran manipulatívak és hajlamosak a törvénytelen vagy antiszociális viselkedésre. Az ASPD diagnózisa jelentős társadalmi és viselkedésbeli következményekkel jár.

Összességében a pszichopátia szó eredete és kifejlődése a pszichiátriai és pszichológiai szakirodalomban található fogalomfejlődések eredményeként alakult ki, és az ASPD egyik megnevezése lett.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A pszichopátia egy olyan személyiségzavar, amelyben az egyén hajlamos a mások érzéseire és jogaira való tekintet nélkül cselekedni.
2. A pszichopátia gyakran összefüggésbe hozható erőszakos vagy manipulatív viselkedéssel.
3. Az egyik tünete a pszichopátiának az empátia hiánya, ami azt jelenti, hogy nem képesek megérteni vagy megosztani mások érzelmeit.
4. A pszichopátiával élő személyek gyakran képesek mesterségesen beilleszkedni a társadalomba és kifelé normálisnak tűnni.
5. A pszichopátia diagnózisa általában specifikus személyiségvonások és viselkedési minták alapján történik.
6. A pszichopátia kezelése nehéz, mivel az érintettek gyakran nem ismerik fel vagy tagadják a problémákat.
7. Az antiszociális személyiségzavar és a pszichopátia gyakran összetévesztett fogalmak, bár vannak különbségeik.
8. Egyes kutatók szerint a pszichopátia genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye lehet.
9. A pszichopátiával élő emberek általában kevés empátiát mutatnak mások iránt, és gyakran manipulálják vagy kihasználják másokat a saját céljaik eléréséhez.
10. A pszichopátia gyakran társulhat más mentális zavarokkal, például az antiszociális személyiségzavarral vagy a narcisztikus személyiségzavarral.

Rokonértelmű szavak

szociopátia, antiszociális személyiségzavar, pszichopátiás személyiségzavar, rosszindulatú személyiségzavar

Fonetikus átírás

[szi-ko-pá-ti-á]

Betűrendben közeli szavak

pszicholingvisztika, pszichológia, pszichometria, pszichomotoros, pszichopata, pszichopátia, pszichoszomatikus, pszichotikus, pszichózis, pszt, pubertás,