JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

pszichometria

pszichometria szó jelentése

A 'pszichometria' a magyar nyelvben a pszichológia egy ága, amely a mérés és a statisztikai elemzés módszereit alkalmazza a mentális folyamatok, viselkedések és tulajdonságok mérésére és értékelésére. A pszichometria célja, hogy objektív és megbízható módon mérje és értékelje a pszichológiai jelenségeket. A pszichometria segítségével lehetőség nyílik az emberi viselkedés, gondolkodás és érzelmek mérhetővé tételére. Ezen módszerek között szerepelnek különböző tesztek, kérdőívek, skálák és más mérési eszközök. Az adatok elemzése során statisztikai módszerek kerülnek alkalmazásra annak érdekében, hogy objektív eredményeket kapjunk. A pszichometriai módszerek számos területen használatosak, például az oktatásban (pl. intelligenciatesztek, tanulmányi siker mérése), a kiválasztásban (pl. személyiségtesztek), vagy akár a klinikai diagnózis felállításában is (pl. depresszió vagy szorongás mérése). A pszichometria hozzájárulhat ahhoz, hogy a pszichológiai jelenségeket objektíven és megbízhatóan lehessen vizsgálni és értékelni.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "pszichometria" szó eredetét és kialakulását a görög "psyche" (lélek) és "metron" (mérés) szavakból lehet következtetni. A pszichometria tehát a lélek mérését jelenti.

A pszichometria fogalma és módszereinek kidolgozása az 1800-as évek végén kezdődött, elsősorban a fejlődő pszichológia tudományban. Francis Galton, aki Charles Darwin unokaöccse volt, az egyik legjelentősebb alakja volt a pszichometriának. Galton az emberi tulajdonságok mérését és kvantifikálását vizsgálta, például az intelligenciát és a személyiségjegyeket.

A pszichometria területe azóta jelentős fejlődésen ment keresztül. Az évtizedek során különböző statisztikai módszerek és tesztek fejlesztése történt annak érdekében, hogy objektív adatokat szolgáltasson a pszichológusoknak és más szakembereknek az egyének képességeiről, személyiségéről és más pszichológiai jellemzőiről.

Egyik legismertebb példa a pszichometriára a Stanford-Binet intelligenciateszt, amelyet Alfred Binet és Theodore Simon fejlesztett ki a 20. század elején. Ezen kívül számos más teszt és módszer is létezik, mint például a Minnesota Multiphasic Personality Inventory (MMPI) vagy az Rorschach-teszt.

A pszichometria tehát a pszichológia egy olyan ága, amely a lélek mérését és kvantifikálását célozza meg objektív eszközökkel és módszerekkel.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A pszichometria a pszichológia és a matematika összefonódása, amely a mentális folyamatokat és tulajdonságokat méri és elemzi.
2. A pszichometria segít megérteni és mérni az egyén kognitív képességeit és személyiségjegyeit.
3. A pszichometriai tesztek segítségével azonosíthatók a különböző kognitív területeken (pl. memória, logikai gondolkodás) mutatott erősségek és gyengeségek.
4. A pszichometria fontos eszköze lehet a személyiség diagnosztizálásának és terápiájának.
5. A pszichometriai eljárásokkal mérhetőek az egyén motivációját befolyásoló tényezők.
6. Az oktatásban a pszichometria segít meghatározni a diákok teljesítményét és fejlődését.
7. A munkahelyi kiválasztásban alkalmazott tesztek is a pszichometria elvein alapulnak, hogy megfelelő jelöltek kerüljenek kiválasztásra.
8. A pszichometria lehetőséget nyújt arra, hogy objektív és megbízható méréseket végezzünk a szubjektív jelenségekről, mint például az érzelmi intelligencia.
9. A pszichometria segít az egyének és csoportok közötti különbségek és hasonlóságok feltárásában.
10. A pszichometriai adatok elemzésével lehetőség nyílik a tesztek megbízhatóságának és érvényességének ellenőrzésére.

Rokonértelmű szavak

mérési pszichológia, pszichométer, mentális mérés, lelki mérés

Fonetikus átírás

[ˌpsɪ.ko.ˈme.tri.jɒ]

Betűrendben közeli szavak

pszichedelikum, pszichedelikus, pszichoanalízis, pszicholingvisztika, pszichológia, pszichometria, pszichomotoros, pszichopata, pszichopátia, pszichoszomatikus, pszichotikus,