JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

krampusz

krampusz szó jelentése

A "krampusz" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A krampusz egy olyan figura, aki a közép- és kelet-európai néphagyományban jelenik meg. A krampusz jellegzetes alakja egy démoni vagy ördögi lény, aki a Mikulás társa vagy segítője. A krampuszok általában szarvasagancsokkal díszített maszkot és bundát viselnek, valamint láncokkal csörömpölnek, hogy félelmet keltsenek. A krampuszok hagyományosan december 5-én vagy 6-án, azaz a Mikulás ünnepét megelőző éjszaka járnak házról házra. Céljuk az, hogy "megijesszék" a rossz gyerekeket és megfélemlítsék őket, hogy jó viselkedésre bírják őket. A jónak tartott gyermekeknek ajándékot hoz a Mikulás, míg a rosszaknak a krampusz ijesztő jelenléte emlékeztet arra, hogy viselkedésüknek következményei lehetnek. A krampuszok hagyománya ma is élő és népszerű része az adventi időszaknak és karácsonynak több közép- és kelet-európai országban, beleértve Magyarországot is. A krampuszok felvonulnak, megjelennek karácsonyi vásárokon, és részt vesznek különféle szokásokban és eseményekben, hogy fenyegető jelenlétükkel fokozzák az ünnepi hangulatot.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "krampusz" szó eredete a közép-európai néphagyományokra vezethető vissza. A szó eredetileg az osztrák-bajor területen használták, de mára már sok más kultúrában is elterjedt.

Az etimológiai eredetét nehéz pontosan meghatározni, de néhány elmélet létezik. Az egyik elmélet szerint a szó a bajor dialektusban található "Krampn" vagy "Krampm" szóból ered, ami annyit jelent, hogy 'karmolás' vagy 'karcolás'. Ez arra utal, hogy a krampusz figura vad és rémisztő megjelenésű, és képes megijeszteni az embereket.

Egy másik elmélet szerint a szó az althochdeutsch (régi felső-német) nyelvből származik, amelyben a "krampen" szó azt jelenti, hogy 'szarv' vagy 'kötél végén lógató tüske'. Ez arra utalhat, hogy a krampusz jellegzetes szarvakkal rendelkező lény, és ez a megnevezés összefüggésben lehet a boszorkánysággal és démoni jelleggel.

A krampusz figura története több ezer évre nyúlik vissza, és eredetileg a karácsonyi időszakhoz kapcsolódik. A krampusz a Jézuska vagy Mikulás ellentéteként jelenik meg, aki a rossz gyerekeket bünteti. A krampusz egy rémisztő, szőrös lény, aki ostorral vagy láncokkal felfegyverkezve járja az utcákat, hogy megijessze a rossz viselkedésű gyerekeket.

A krampusz szó és figura népszerűsége az utóbbi években jelentősen megnőtt, különösen az angolszász országokban. Az emberek szeretik a tradicionális néphagyományokat és az ilyen típusú ijesztgetést, amelyek az ünnepek hangulatát erősítik.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A krampusz hátborzongató megjelenése mindenkit rettegésbe ejtett.
2. A gyerekek félelemtől reszketve várták, hogy a krampusz elhozza-e nekik az ajándékokat vagy inkább megbünteti őket.
3. Az ünnepek közeledtével a krampusz jelmezesek tömegei lepték el az utcákat.
4. A krampuszok korbácsa csattanása hírül adta, hogy közelednek a rosszalkodó gyerekekhez.
5. A krampusznak hihetetlenül félelmetes maszkja volt, ami mindenkit megdermesztett.
6. Egy réges-régi néphagyomány szerint a krampuszok a rossz gyerekeket hurcolják el az erdőbe.
7. Egyenesen rémálomba illő látvány volt, ahogy a krampuszok felbukkantak az ablakon és belopóztak a szobába.
8. Sokan hiszik, hogy a krampuszoknak szarvuk és kecskeszerű lábuk van, ami még ijesztőbbé teszi őket.
9. A karácsonyi felvonuláson a krampuszok vadul ugráltak és kiabáltak a tömegben.
10. A krampusznak zöld bőre és vörös szemei voltak, amikkel rettegésben tartotta az embereket.

Rokonértelmű szavak

félelmetes alak, rosszcsont, rémisztő figura, gonosz lény, karácsonyi szörny, büntetőszellem, rosszfiúk réme

Fonetikus átírás

/ˈkrɑm.puːs/

Betűrendben közeli szavak

krajcár, krakéler, krakkolás, kral, krampampuli, krampusz, kravátli, kreacionizmus, kreatív, kredenc, kredit,