JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

pszichológia

pszichológia szó jelentése

A pszichológia a magyar nyelvben az emberi viselkedés és mentális folyamatok tudománya, vagyis a lélekkel és elme működésével foglalkozó tudományág. A pszichológia a mentális jelenségeket vizsgálja, mint például az érzelmek, gondolatok, motivációk, észlelések, kognitív folyamatok és tanulás. Emellett foglalkozik az egyének közötti kapcsolatokkal és a társas viselkedéssel is. A pszichológia több területre osztható, mint például a klinikai pszichológia, fejlődéspszichológia, szociálpszichológia vagy munkapszichológia. A pszichológusok segítenek az embereknek megérteni saját gondolataikat és érzelmeiket, valamint támogatást nyújtanak különböző problémák megoldásában és a mentális egészség javításában.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "pszichológia" szó eredete a görög nyelvből származik. Az első része a "psykhé" szóból származik, ami "lélek" vagy "elme" jelentést hordoz. A második része pedig a "logosz" szóból ered, ami "tudomány" vagy "tanulmány" jelentést takar.

Az "elme tudományának" vagy "lélektanának" értelmezett pszichológia fogalmát először Philipp Melanchthon, egy neves német humanista használta a 16. században. Azonban az akkori értelemben vett pszichológia inkább a filozófia része volt, és csak később vált önálló tudománnyá.

A pszichológia mint önálló tudomány és diszciplína kialakulása a 19. században történt. Wilhelm Wundt, német pszichológus alapította meg az első kísérleti pszichológiai laboratóriumot Lipcsében 1879-ben. Ő az iskolai pszichológia megalapítójának is tekinthető.

Az etimológiailag pontos definíciója tehát azt sugallja, hogy a pszichológia az elme vagy lélek tanulmányozásával foglalkozó tudományág, amely kísérletekkel és megfigyelésekkel igyekszik feltárni az emberi gondolkodás, érzelem és viselkedés mechanizmusait.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A pszichológia a lélek és az elme tudománya.
2. Az emberi viselkedés elemzése a pszichológia egyik fő kutatási területe.
3. A pszichológiai tanácsadó segít megérteni és kezelni az érzelmi problémákat.
4. A gyermekpszichológus segít a szülőknek megérteni gyermekeik viselkedését.
5. A kognitív pszichológia az emberi gondolkodás és információfeldolgozás folyamataival foglalkozik.
6. Az állatok viselkedésének vizsgálata is része az etológia nevű pszichológiai ágnak.
7. Az ipari- és szervezetpszichológus segít a vállalatoknak optimalizálni a munkafolyamatokat és növelni a dolgozók motivációját.
8. Az egészségpszichológus segít az embereknek megérteni és kezelni a test és lélek közötti összefüggéseket.
9. A klinikai pszichológus diagnosztizálja és kezeli a mentális betegségeket.
10. A társas pszichológia kutatja az emberek közötti kapcsolatokat és interakciókat.

Fontos megjegyezni, hogy ezek csak példamondatok, amelyek bemutatják, hogyan használható a 'pszichológia' szó. A valóságban a pszichológia egy nagyon széles tudományterület, és sokkal több kérdést és témát foglal magában.

Rokonértelmű szavak

lélektan, elmei tudomány, lelki tudomány, elmepszichológia, pszichikatudomány, lélekismeret, lélektudomány

Fonetikus átírás

[ˈpsit͡ʃoːloːɡiɑ]

Betűrendben közeli szavak

pszeudonim, pszichedelikum, pszichedelikus, pszichoanalízis, pszicholingvisztika, pszichológia, pszichometria, pszichomotoros, pszichopata, pszichopátia, pszichoszomatikus,