JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

posztkommunista

posztkommunista szó jelentése

A 'posztkommunista' szó a magyar nyelvben azokat az időszakokat és jelenségeket jelöli, amelyek a kommunizmus bukása és/vagy a posztkommunista rendszerek kialakulása után következtek be. A fogalom általában a Szovjetunió összeomlását és a kommunista pártok hatalmi pozícióinak elvesztését követő időszakra utal. A 'posztkommunista' kifejezést gyakran használják a társadalmi, politikai és gazdasági változások leírására, amelyek az egykori kommunisták vagy szocialista államok átalakulását követően történtek. A posztkommunizmusra általában az új gazdasági rendszer bevezetése, a többpártrendszer kiépítése, a piacgazdaság fejlődése és az egyéni szabadságok megerősítése jellemző. Az 1990-es évektől kezdve Magyarországon is tapasztalható volt ezeknek a változásoknak a folyamata.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "posztkommunista" kifejezés az angol "post-communist" szó magyarosított változata. A szó két részből áll: "poszt", ami azt jelenti, hogy utána vagy azután, és "kommunista", ami a kommunizmussal kapcsolatos. Az etimológiai elemzéshez tehát a "poszt-" és a "kommunista" szavak eredetére kell fókuszálnunk.

A "poszt-" előtag az angol "post-" szóból ered, amely a latin "post" igéből származik, ami azt jelenti, hogy valami után vagy valamin túl következik. Ez az előtag gyakran használatos a társadalomtudományokban és politikai kontextusban a korábbi rendszerrel való szakítást vagy átmenetet jelölve. Például, a posztkolonializmus kifejezés azt jelenti, hogy egy korábbi gyarmati rendszer után következő időszakot ír le.

A "kommunista" szó pedig a kommünizmusmal kapcsolatos. A kommünizmus egy politikai és gazdasági ideológia, amelyet Karl Marx és Friedrich Engels fejlesztettek ki a 19. században. A kommunizmus célja a munkásosztály diktatúráján alapuló osztálytalan társadalom létrehozása, ahol a termelési erőforrások közösen vannak birtokolva és az állam fokozatosan feleslegessé válik.

A "posztkommunista" szó tehát arra utal, hogy valami a kommunizmus után vagy annak lezárultával történik. Általában arra a politikai és gazdasági átmeneti időszakra használják, amelyet egy ország vagy régió tapasztalhat a kommunista rendszer összeomlása vagy megszűnése után. A szó használata megkülönbözteti ezt az időszakot a kommunizmus ideológiai irányzatától és jelzi a társadalom változását és átalakulását.

Szófaja és helyesírása

Főnév

Példamondatok

1. A posztkommunista időszakban sok változás történt a kelet-európai országokban.
2. A posztkommunista társadalmakban a piacgazdaság kiépítése fontos feladat volt.
3. Az emberek számára nehéz volt alkalmazkodni a posztkommunista rendszerhez.
4. A posztkommunista politikusoknak új megoldásokat kellett találniuk a gazdasági problémákra.
5. A posztkommunista időszakban sokan elvesztették munkahelyüket és nehézségekkel szembesültek.
6. A posztkommunista átmenet során sok korábbi kommunista vezetőt vádoltak meg korrupcióval.
7. A posztkommunista érában a demokratikus értékek és szabadságjogok fontossága kiemelkedővé vált.
8. A posztkommunista társadalmakban az embereknek új lehetőségeik nyíltak meg az utazás és a kereskedelem terén.
9. A posztkommunista rendszerekben az állami tulajdonú vállalatok privatizálása volt az egyik fő célkitűzés.
10. A posztkommunista időszakban sok politikai párt alakult, amelyek versengtek a hatalomért.

Rokonértelmű szavak

posztszocialista, posztkommunista, poszt-kommunista, poszt-szocialista

Fonetikus átírás

[pɔstkomunistɒ]

Betűrendben közeli szavak

polemizalas, politikai korrektseg, polkorrekt, portikusz, posztamens, posztkommunista, pov, pov jelentese, ppp, pracli, pragmatikus ember,