mandátum
mandátum szó jelentése
A "mandátum" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "mandátum" szó egy latin eredetű kifejezés, ami azt jelenti, hogy megbízás, felhatalmazás vagy meghatalmazás. A magyar nyelvben a mandátum kifejezést általában politikai kontextusban használják, és arra utal, hogy egy személyt vagy csoportot a választók bizonyos jogkörrel ruháznak fel. Ezáltal a mandátum képviselői feladatokat lát el és döntéseket hozhat az adott területen. A politikai mandátum általában választáson nyerhető el, amikor a választók leadják szavazataikat az általuk támogatott jelöltre vagy pártlistára. A mandátum lehet parlamenti, önkormányzati vagy más tisztségre vonatkozó. A mandátummal rendelkező politikusnak a választók elvárásainak kell megfelelnie, és képviselnie kell az ő érdekeiket és véleményüket. A mandátumot általában meghatározott időre kapja meg a politikus, de az is előfordulhat, hogy korábban lemond róla vagy visszavonják tőle. Összességében a mandátum fogalma tehát egy megbízást vagy felhatalmazást jelent, amelyet a választók adnak egy politikusnak vagy csoportnak, hogy képviselje és döntéseket hozzon az ő nevében.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "mandátum" szó eredete a latin "mandatum" kifejezésre vezethető vissza, amelynek jelentése "megbízás" vagy "parancs". A "mandatum" szó a "mandare" igéből ered, ami azt jelenti, hogy "átadni", "megbízni" vagy "elrendelni".
A latin "mandatum" szó a középkorban került át az angolba és a francia nyelvbe, majd onnan terjedt tovább más európai nyelvekbe. Az idők során a jelentése kissé változott és bővült. A modern értelemben vett "mandátum" fogalma egy meghatalmazást vagy felhatalmazást jelent, amelyet valaki másnak adunk, hogy képviseljen vagy cselekedjen helyettünk.
Egy másik használati módja a "mandátum" szónak az, amikor egy politikai képviselőt választanak egy tisztség betöltésére. Ebben az esetben a mandátum az adott személyre ruházza a hatalmat és felelősséget arra, hogy az adott pozícióban képviselje a választóit.
Összességében tehát a "mandátum" szó eredete és kialakulása visszavezethető a latin nyelvbe, ahol eredetileg "megbízás" vagy "parancs" jelentéssel bírt. A szó jelentése az idők során bővült és átalakult, és ma már több különböző értelemben is használjuk.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A politikus újabb négy évre kapott mandátumot a választóktól.
2. A következő parlamenti választásokig még három év van hátra a jelenlegi mandátumból.
3. Az elmúlt mandátuma alatt a képviselő jelentős változásokat hozott a helyi oktatási rendszerben.
4. A vállalkozó reméli, hogy új mandátumot nyer az iparkamara elnöki posztjára.
5. A bírók hosszabb mandátumot kaphatnak az igazságszolgáltatás függetlenségének biztosítása érdekében.
6. Az elnök visszavonulása után új választásokat kellett tartani az új mandátum betöltésére.
7. Az önkormányzati képviselő elkötelezett a város fejlesztése mellett, ezért újabb mandátumot szeretne szerezni.
8. A cégvezetőnek hat hónapja van hátra a jelenlegi vezetői mandátumból, mielőtt újra meg kellene választani őt.
9. Az EU parlamenti képviselők öt éves mandátummal rendelkeznek, amely alatt képviselik a választópolgárok érdekeit.
10. A munkáspárt tagjai egyhangúlag támogatták az elnök mandátumának meghosszabbítását.
Rokonértelmű szavak
megbízás, felhatalmazás, meghatalmazás, képviselet, jogosítvány
Fonetikus átírás
/mɑndɑːtuːm/
Betűrendben közeli szavak
mamaliga, mameluk, mamlasz, mámor, mandala, mandátum, mandiner, mandzsetta, mániákus, manicheizmus, manifeszt,