JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

lancreakcio

lancreakcio szó jelentése

A "láncreakció" kifejezés a fizika és a kémia területén használt fogalom, amely egy olyan folyamatot ír le, ahol egymás után több esemény következik be, amelyek egymástól függnek és egymásra hatással vannak. A láncreakció során az első esemény vagy reakció kiváltja a másodikat, ami további reakciókat indít el, így egyfajta láncolatos reakció jön létre. Egy példa erre az atomreakciók sorozata lehet. Az első reakció során egy atommag hasadása történik, amelyhez energiával kell ellátni. Ez az energia viszont újabb atommagok hasadását eredményezi, amik további energiát szabadítanak fel és újabb hasadásokat okoznak. Így egy láncreakció indul be, mely nagy mennyiségű energia felszabadulását eredményezi. A láncreakció fogalma tehát általánosságban arra utal, hogy egy esemény vagy hatás következményeként további események vagy hatások következnek be egymástól függő módon. A fogalom gyakran használatos a tudományos területeken és az iparban is, például nukleáris reaktorok működésének leírásában vagy a kémiai folyamatok elemzésében.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "láncreakció" szó kifejezés a fizikában, kémiai reakciókban és más tudományterületeken használt fogalom. Egy olyan folyamatot ír le, amelyben egy esemény vagy reakció sorozatát indítja el, amelyek egymásra hatnak és egymást követik. Az elnevezés azért találó, mert ezek az események vagy reakciók úgy válnak lehetővé, mint ahogy egy láncon a láncszemek egymáshoz kapcsolódnak.

A "láncreakció" szó eredeti jelentése és kialakulása vélhetően a 20. század elejére vezethető vissza. A pontos etimológia nem ismert, de valószínűleg a "lánc" és a "reakció" szavak összetételéből alakult ki.

Az első dokumentált felhasználása a "láncreakció" kifejezésnek az 1913-ban megjelent "Physical Chemistry and Its Applications" című könyvben történt, melyet Julius Stieglitz írt. Ebben a könyvben Stieglitz leírja azokat a reakciókat, amelyeknél egyetlen kezdeti esemény vagy részecske indítja el a további reakciósorozatot.

Az "láncreakció" fogalma azóta széles körben alkalmazott lett a tudományban, és nemcsak a fizikai és kémiai folyamatokat, hanem más területeket is jellemzővé vált, például a társadalmi folyamatokat vagy a gazdasági változásokat.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A balesetet egy láncreakció váltotta ki, amikor az első autó hirtelen megállt, és a mögötte haladók nem tudtak időben reagálni.
2. A közösségi médiában indult egy láncreakció, amikor egy poszt váratlanul terjedni kezdett, és rengetegen osztották meg.
3. Az üzleti világban gyakran előfordulhat láncreakció, amikor egy cég csődbe megy, és ez hatással van a vele kapcsolatban álló más vállalkozásokra is.
4. Az iskolában kezdődött egy láncreakció, amikor egy diák beteg lett, és sorra fertőzte meg a többieket.
5. A természeti katasztrófák gyakran okoznak láncreakciót, amikor például egy földrengés után következik egy szökőár vagy hegyomlás.
6. Az egészségügyi vészhelyzetekben fontos elkerülni a láncreakció kialakulását, így a fertőzöttek elkülönítése és az intézkedések betartása alapvető fontosságú.
7. A pénzügyi világban is előfordulhatnak láncreakciók, amikor például egy bank csődbe megy, ez pedig más pénzintézeteket is veszélyeztet.
8. Az ökológiai egyensúly fenntartása érdekében fontos megelőzni a láncreakciókat, amikor például egy faj kihalása hatással van más élőlényekre is.
9. A technológia terén is jelentkezhetnek láncreakciók, amikor egy hibás szoftverfrissítés több rendszert is leállít.
10. A városi közlekedésben gyakran alakulnak ki láncreakciók, amikor egy autó elakad egy forgalmas útkereszteződésben, és ezáltal blokkolja az összes többi gépjármű haladását.

Rokonértelmű szavak

dominóhatás, effektuslánc, reakciószériás, folyamatlánc, hullámhatás

Fonetikus átírás

/lɑːnkɾeɑtsioː/

Betűrendben közeli szavak

tema, simogatas, egyetemista, boglya, halliszt, lancreakcio, papirpenz, tobor, zap, prozai, allamcsiny,