JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

kigyo

kigyo szó jelentése

A 'kígyó' egy hüllők (Reptilia) osztályába tartozó csalánozókhoz (Serpentes) tartozó állatfajok általános elnevezése. A kígyók testük hosszú, vékony és csúszós, mivel végtagjaik hiányoznak. Testük felépítése lehetővé teszi számukra a mozgást a földön vagy vízben, valamint a fák között is. Az egyes kígyófajok mérete, alakja és színezete nagyon változatos lehet. A kígyók táplálékukat élő állatokon alapuló ragadozókként szerzik meg. Legtöbbjük zsákmányát élőben fogyasztja el, előtte azonban megfojtják vagy megmérgezik azt. A kígyók táplálékát elsősorban rágcsálók, madarak és más kisebb gerincesek alkotják. A kígyók között találhatunk mérges és nem mérges fajokat is. A mérges kígyóknak van egy módja arra, hogy méreggel injekciózzák áldozataikat, amely segít immobilizálni és emészthetővé tenni őket. A kígyók fontos szerepet játszanak az ökoszisztémákban, például a zsákmányállatok szabályozásában, valamint a táplálékláncban. Az emberek számára néhány kígyófaj veszélyes lehet, mivel képesek megtámadni és megharapni őket. Azonban sok kígyófaj ártalmatlan az emberekre nézve és fontos szerepet játszanak például a kártevők elleni védekezésben.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 1)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "kígyó" szó eredete visszavezethető a közép-magyar korszakra. Az ómagyar nyelvben a "kígyó" szó "kücü" formában jelent meg, ami valószínűleg a török nyelvből került átvételre. A középkori írott forrásokban már a "kígyó" alak is megtalálható.

Az etimológiai kutatások szerint a "kígyó" szó eredeti jelentése valószínűleg "tekereg, kanyarog". Ez megfelel a kígyó testének mozgásának és alakjának. A török nyelvben hasonló jelentéssel található meg a "kıvrım" szó, ami "hajlítani" vagy "tekerni" jelentést hordoz.

A magyar nyelvben a "kígyó" szónak több dialektusban is kialakultak változatai, mint például a "gígyó", "gíngyó", vagy éppen a "cöcölye". Ezek az eltérések az idő folyamán alakultak ki, de mindannyian ugyanarra az állatra utalnak.

Összességében tehát a "kígyó" szó eredete valószínűleg a török nyelvből való átvételre vezethető vissza, és az eredeti jelentése a "tekereg, kanyarog" volt.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A kertben egy hosszú, zöld kígyó csúszkál.
2. Az óvodában a gyerekek megnézhették a kígyót.
3. A különleges színű kígyó a dzsungel mélyén él.
4. Nagyon félelmetesnek tűnik az a hatalmas boa kígyó.
5. A vízparton egy kígyó tekergőzött a napon.
6. Az állatkertben bemutatták a mérgező kígyókat.
7. Egyedülálló élmény volt megfogni és simogatni a kis kígyót.
8. A fura alakú feje miatt a vipera az egyik legismertebb kígyófajta.
9. A hindu mitológiában a kígyó jelképezi az örökkévalóságot és bölcsességet.
10. Az orvos elkészítette az ellenmérget, hogy megmentse a harapott embert, mert tudta, hogy milyen veszélyesek lehetnek bizonyos kígyók harapása.

Rokonértelmű szavak

gőte, sikló, csúszómászó, kigyú, farkasgyík, vipera, boa

Fonetikus átírás

/kíɟoː/

Betűrendben közeli szavak

muff, tar, bohoc, moly, julius, kigyo, te, orseg, szuz, napnyugta, idojarasjelentes,