JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

moly

moly szó jelentése

A "moly" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: 1. Rovaregyüttes: A moly egy rovarcsoport, amelybe többféle lepkének tartozó faj tartozik. A molyok általában apró, szárnyas rovarok, amelyeknek testük hosszúkás vagy vékony. A legismertebb molyfaj a ruhamoly, amely ruhákat, szőnyegeket vagy más textíliákat károsít meg. 2. Könyvészeti kifejezés: A "moly" szó a könyvtárakban és könyvekkel foglalkozó emberek között használt kifejezés is. Ebben az értelemben a "moly" olyan személyt vagy szervezetet jelent, aki nagy szenvedéllyel és érdeklődéssel foglalkozik a könyvekkel, olvasást szeret, gyűjti a könyveket és közösségi platformokon osztja meg olvasási élményeit. 3. Átvitt értelemben: Az "emberi moly" kifejezést használjuk arra, hogy valakit leírjunk, aki szereti olvasni, sok időt tölt könyvekkel vagy általánosságban nagyon érdeklődik az irodalom iránt. Összességében tehát a "moly" szó a magyar nyelvben egy rovarcsoportot jelöl, de az olvasáshoz kapcsolódó értelemben is használatos lehet.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 5 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "moly" szó a magyar nyelvben egy rovarfajtát, valamint a ruhákban képződő kárt okozó hernyókat jelöli. Az eredete és etimológiája azonban nem teljesen tisztázott.

A szó eredete vélhetően ógermán eredetű, és a közép-német "müle" vagy az óangol "molu" szavakhoz köthető. Ezek a szavak ugyanazt a rovarfajtát jelentették, mint amit ma "moly"-nak nevezünk.

A középkori magyarban a "moly" szó elsősorban a ruhákban élősködő hernyót jelentette, amely károsítja az anyagokat. A hernyók lárvái életciklusuk során rostos anyagokat fogyasztanak, mint például a gyapjút vagy a selymet. Ezért a "moly" szó az idővel általánosabb értelemben is használtá vált, hogy jelentse mindenféle hernyót vagy rovart, amelyek ruhákat megrágva kárt okoznak.

Az eredeti német és angol szavak eredete továbbra is bizonytalan, de feltételezik, hogy az indoeurópai "mel-" gyökből származhatnak, ami 'morzsolódni' vagy 'rongyosra válni' jelentést hordoz.

Összességében tehát a "moly" szó eredete és kialakulása részben ógermán, részben pedig indoeurópai eredetű, és az idők során a hernyók által okozott kárt jelölő általánosabb értelemben is használtá vált.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A kertben találtam egy kis molyot a ruhákon.
2. Az élelmiszerboltban láttam egy nagy molyot a gabonafélék között.
3. A könyvtárban rengeteg könyv között bukkantam rá egy molyra.
4. A szőnyegen felfedeztem néhány apró molyot.
5. Nagymamám régi szekrényében találtunk egy egész csapat molyot.
6. A gardróbban találtam egy fehér ruhán a molyok nyomait.
7. A múzeumban kiállították az ókori Egyiptomból származó molyrágta papiruszt.
8. Az udvaron megpillantottam, ahogy a madarak lecsaptak a repülő molekre.
9. Az ajtónál lévő lámpa fényében táncoltak a kisebb-nagyobb molylepkék.
10. Az öltöző szekrényből előkerült egy hatalmas moly, és mindenkire rátámadt.

Rokonértelmű szavak

rovar, lepke, molylepke, faládika, pille

Fonetikus átírás

A 'moly' szó fonetikus átírása az alábbi módon néz ki: [ˈmoj].

Betűrendben közeli szavak

elso, kulturalis, muff, tar, bohoc, moly, julius, kigyo, te, orseg, szuz,