JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

kriptozoologia

kriptozoologia szó jelentése

A 'kriptozoológia' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint definiálható: A kriptozoológia egy olyan tudományterület, amely foglalkozik olyan állítólagos lényekkel és élőlényekkel, amelyeknek létét még nem sikerült tudományosan bizonyítani. Ez a tudományág gyakran foglalkozik olyan rejtélyes, legendás állatokkal, mint például a nagyláb, a tündér vagy a tengeri szörnyek. A kriptozoológusok feladata az ilyen lények kutatása, felderítése és az esetleges bizonyítékok gyűjtése. A kriptozoológia tehát az ismeretlen vagy vitatott lények kutatásával és az ezekkel kapcsolatos bizonyítékok elemzésével foglalkozik. A kriptozoológusok gyakran alkalmaznak hagyományos tudományos módszereket és technikákat a következtetések levonásához. Azonban mivel az általuk vizsgált lények létét nem sikerült bizonyítani vagy megfigyelni, a kriptozoológia gyakran kritikák célpontjává válik a tudományos közösségben. Fontos megemlíteni, hogy a kriptozoológia nem tekinthető hagyományos tudományágakhoz hasonlóan elfogadott és elismert tudományterületnek. Sokan úgy vélik, hogy a kriptozoológia inkább a folklór és a mítoszok világával kapcsolatos, és az ilyen lények kutatása inkább a legendák és a fantasztikus irodalom területére tartozik.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "kriptozoológia" szó eredete és kialakulása összetett. A szó "kripto-" előtagja a görög "kryptos" szóból ered, ami azt jelenti, hogy rejtett vagy titkos. A "zoológia" pedig a görög "zoon" (állat) és "-logia" (tanulmány) szavakból tevődik össze, tehát az állattan tudományát jelenti.

A kriptozoológia fogalmát először 1959-ben használta John E. Wall nevű amerikai állattudós, aki egy saját kutatási területet akart meghatározni az olyan állatokra, amelyek létezése nem bizonyított vagy nem elfogadott a hagyományos tudományos közösség által.

A kriptozoológia tehát az olyan rejtélyes vagy legendás lények tanulmányozásával foglalkozik, amelyekről nincs meggyőző bizonyíték arra vonatkozóan, hogy valóban léteznek. Ilyen például a Bigfoot, a Loch Ness-i szörny vagy a Chupacabra. A kriptozoológusok gyakran támaszkodnak szemtanú vallomásokra, nyomokra vagy más fellelhető bizonyítékokra az állítólagos lények létezésének alátámasztására.

Fontos megjegyezni, hogy a kriptozoológia nem tekinthető hagyományos tudományágakhoz hasonlóan elfogadott tudományterületnek. Általában a kriptozoológia a szkeptikusok és a hagyományos tudomány képviselőinek kritikájának is kitett, mivel gyakran hiányoznak a megbízható bizonyítékok az állítólagos lények létezéséről.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A kriptozoológia a rejtélyes állatfajták és legendás lények kutatásával foglalkozik.
2. A kriptozoológia szerint van egy titokzatos tengeri szörny, amely a mélyben él.
3. A kriptozoológia egy olyan tudományág, amely a legendás Bigfoot létezését próbálja bizonyítani.
4. Kriptozoológusok próbálják megtalálni az elveszett dinoszauruszok maradványait.
5. A kriptozoológia foglalkozik olyan állatokkal, mint a Nessie, a Loch Ness-i szörny.
6. A kriptozoológusok megpróbálják felderíteni a Yeti, vagyis a hóember létezését.
7. Az emberek évszázadok óta érdeklődnek a kriptozoológiával kapcsolatos rejtélyek iránt.
8. A kriptozoológia gyakran kapcsolódik az ufókhoz és más paranormális jelenségekhez.
9. Egyesek szerint a kriptozoológia csak babona és nincs bizonyíték semmilyen titokzatos lényre.
10. A kriptozoológusok folyamatosan kutatják az ismeretlen teremtményeket és reménykednek, hogy egyszer sikerül igazolni a létezésüket.

Rokonértelmű szavak

titkos állatok tudománya, rejtélyes lények kutatása, rejtett állatok tanulmányozása

Fonetikus átírás

/krip-to-zo-o-lo-gi-a/

Betűrendben közeli szavak

korrodal, kovergens, koltoi level, kramli, krimo, kriptozoologia, kritikai fajelmelet, krizma, kromatida, kromoszomaszerelveny, kruton,