JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

krimo

krimo szó jelentése

A "krimó" szó egy informális kifejezés a magyar nyelvben, amely a bűnügyi, kriminális jellegű történésekre vagy eseményekre utal. Általában bűncselekményekről, bűnügyekről vagy azokkal kapcsolatos eseményekről, hírekről, történetekről szóló beszélgetésekben vagy cikkekben használják ezt a kifejezést. A "krimó" fogalma tehát összefoglalja a kriminológiai témákat, mint például az erőszakos bűncselekmények, lopások, gyilkosságok, rablások stb. Ezen kívül a "krimó" szó használata gyakran járókelőket érdeklődésre késztető vagy meghökkentő bűnügyi eseményeket is jelenthet. Fontos megjegyezni, hogy a "krimó" szó informális jellegű és nem minősül hivatalos jogi vagy kriminológiai terminológiának.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "krimó" szó az argó nyelvjárásból ered, ami a bűnözők és bűnügyek között használt titkos nyelvezet. Az argó kifejezés a francia "argot" szóból származik, amelynek eredete vitatott, de valószínűleg a romani (romák nyelve) "argo" vagy "argot" kifejezésből alakult ki.

Az argót főként a bűnözők és a különféle társadalmi csoportok (pl. cirkuszi emberek, utcai árusok stb.) használták azért, hogy titkos kommunikációval védekezzenek és elrejtsék tevékenységüket. Az argó egy sajátos nyelvi rendszer volt, amelynek szavai és kifejezései gyakran kreatívak és átvitt értelműek voltak.

A "krimó" szó jelentése eredetileg "bűnügy" volt az argóban. A szó végül bekerült az általános nyelvhasználatba és a szlengbe is, mint egyfajta informális kifejezés a bűnözéssel kapcsolatos eseményekre vagy helyzetekre.

Az etimológiai elemzések szerint a "krimó" valószínűleg az argo régi olasz hatására vezethető vissza, ahol a "cromo" szó jelentése "szerencsejáték" volt. Ezután az argóban átvették és módosították a jelentését a "bűnügy" érdekében.

Összességében tehát a "krimó" szó eredete az argóból származik, amely egy titkos nyelvezet volt a bűnözők között. A szó kialakulása valószínűleg az olasz hatásra vezethető vissza, és az általános nyelvhasználatban is elterjedt.

Szófaja és helyesírása

A "krimó" szó szófaja főnév.

Példamondatok

1. A rendőrség nagy erőkkel dolgozik a krimó felgöngyölítésén.
2. Az újságok hosszan beszámoltak a krimóról szóló tárgyalásról.
3. A krimó egyik főszereplője váratlanul megváltoztatta az elmondott vallomását.
4. Az utóbbi időben egyre több fiatal kezdett érdeklődni a krimó műfaja iránt.
5. Az író legújabb könyve izgalmas krimó, amelyet azonnal elkezdtem olvasni.
6. A barátainkkal rendszeresen találkozunk, hogy közösen nézzünk meg egy-egy jó krimót.
7. Már régóta kutatom, hogy melyik a legnépszerűbb krimó író jelenleg.
8. A televízióban futó sorozat egy igazi klasszikus detektívregény alapján készült krimó.
9. A nyomozás során rengeteg bizonyítékot találtak, amelyek összekapcsolhatják a gyanúsítottat a bűncselekménnyel a krimóban.
10. A film vége felé mindenki izgatottan várta, hogy ki lesz a gyilkos a bonyolult krimóban.

Rokonértelmű szavak

bűntett, bűncselekmény, bűnügy, kriminális eset, büntetendő cselekmény

Fonetikus átírás

A fonetikus átírás a következő lenne: [kriːmoː]

Betűrendben közeli szavak

kopic, korrodal, kovergens, koltoi level, kramli, krimo, kriptozoologia, kritikai fajelmelet, krizma, kromatida, kromoszomaszerelveny,