janzenizmus
janzenizmus szó jelentése
A 'janzenizmus' szó jelentése és fogalma a magyar nyelven: A janzenizmus egy vallási irányzat, amely a 17. és 18. században alakult ki Franciaországban. A mozgalom nevét Cornelius Jansenius, egy flamand teológusról kapta, aki az irányzat fő ideológusa volt. A janzenizmus alapvetően a katolikus egyház reformját tűzte ki célul. Kritikával illette az akkori egyházi hierarchiát, az életvitel lazulását és a túlzott hatalmat. A mozgalom hangsúlyozta az emberi bűnösséget és Isten kegyelmének fontosságát a megváltásban. A janzenisták szerint csak keveseknek van része Isten kegyelmében, és az emberek nem hozhatnak létre semmi olyat, ami elősegíthetné ezt a kegyelmet. A janzenizmus erős hatást gyakorolt több országban is, köztük Magyarországon is. A mozgalom elutasította a papságot és a katolikus hierarchiát, valamint különleges vallási gyakorlatokat alakított ki, például szigorú önmegtartóztatást és lemondást követelt. Az egyház hivatalosan elítélte a janzenizmust, mivel ellentétben állt a katolikus tanítással. A mozgalom azonban mégis sok követőt szerzett, és hatása évszázadokig érezhető volt. Ma már kevésbé jelentős, de a janzenizmusnak továbbra is van hatása a katolikus egyházra és a vallási gondolkodásra.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "janzenizmus" szó eredete és etimológiája a franciaországi teológus, Jean Duvergier de Hauranne (1581-1643), vagyis Saint-Cyran apát nevére vezethető vissza. Ő volt az egyik vezető alakja a 17. századi francia katolikus reformmozgalomnak, amelyet később janzenizmusnak neveztek el.
A janzenizmus kialakulása és elterjedése jelentős mértékben kapcsolódik Jansenius Cornelius (1585-1638) életművéhez. Jansenius egy flamand teológus volt, aki az Augustinus-szemináriumban tanított Leuvenben. Leghíresebb műve az "Augustinus" című könyv, amelyben a kegyelem témáját tárgyalta. A könyvben Jansenius olyan doktrínát fejtett ki, amely ellentétes volt a Római Katolikus Egyház hivatalos álláspontjával.
A janzenisták alapvetően az emberi természet korlátozottságát és bűnösségét hangsúlyozták, és azt állították, hogy Isten kegyelme csak a választottaknak jár. Emellett erősítették a prédetermináció és a predestináció hitét is. Ezek az elképzelések ellentétben álltak a katolikus egyház hivatalos tanításával, és az egyház többször is elítélte a janzenista nézeteket.
A janzenizmus terjedése jelentős hatással volt a francia társadalomra és vallási életre. A mozgalom sokakat vonzott, különösen az alsóbb osztályokban és a vidéki területeken. A janzenisták szigorú erkölcsi életet követeltek, és kritizálták az egyház hierarchiáját és intézményeit. Az egyház azonban több alkalommal is elítélte a janzenizmust, és a mozgalom jelképe, Port-Royal apátság bezárásra került.
A janzenizmus hatása hosszú távon csökkent, de még mindig vannak olyan katolikus közösségek, amelyek megőrizték ezt a teológiai irányzatot.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A janzenizmus egy vallási mozgalom, amely a 17. században alakult ki Franciaországban.
2. A janzenizmus elutasította a katolikus egyház hierarchikus szerkezetét, és hangsúlyt helyezett az egyéni lelki tapasztalatra.
3. A janzenizmus hívei között voltak olyanok is, akik elutasították a pápaságot és a szentségeket.
4. A janzenizmus jelentős hatást gyakorolt a francia politikára és kultúrára is.
5. A janzenizmus elleni küzdelmek során több írásos polemika is kialakult.
6. Az Egyesült Államokban is voltak olyan települések, amelyeket janzenita közösségek alapítottak.
7. A janzenizmus ma már nem jelentős vallási mozgalom, de hatása még mindig érezhető néhány katolikus közösségben.
Rokonértelmű szavak
átlévő mozgalom, jansenizmus, jansenizmussal kapcsolatos, augustianizmus, augustinianizmus, augustinus-szociológia, augustinusi gondolkodás
Fonetikus átírás
jɑnzɛnizmus
Betűrendben közeli szavak
jámbor, jampec, janicsár, jantra, janzenizmus, jár, járdasziget, járgány, járkál, járom,