JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

járom

járom szó jelentése

A "járom" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: 1. járom: Az elsődleges jelentése szerint egy állat, általában tehén vagy ökör nyakát tartózkodásra szolgáló eszköz. A járom a nyakrészre helyezett fából vagy fémekből készült szerkezet, amely segítségével az állatoknak lehetőségük van megfeszíteni magukat és húzni a szekért vagy más terhet. A járom fontos eszköz volt a mezőgazdasági munkák során. 2. járom: Második jelentése szerint egy terület, földrajzi egység, amelyet egy adott határ vagy vonal határol. Általában ezt a kifejezést olyan természeti képződmények, például hegyek vagy folyók vonalaival kapcsolatban használják. Példa erre a Mecsek-hegység jára, amelyet a Mecsek hegylánc határol. 3. járom: Harmadik jelentése szerint egy hagyományos népi játék, amelyben két csapat versenyez egymással és próbálja minél messzebbre húzni egymást. Ez a játék általában erőpróbát és ügyességet igényel. Fontos megjegyezni, hogy a "járom" szó jelentése és fogalma attól függően változhat, hogy milyen kontextusban használják.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "járom" szó eredetileg az állatokat húzó eszközökre utal, amelyeket a mezőgazdasági munkában használtak. Az etimológiai eredete a közép- és újkori magyar nyelvben található. A szó eredeti formája a "járma" volt, ami a közép-magyar "jarom" alakban jelent meg először a 15. században. Ez az elnevezés a török "yarama" szóból ered, amelynek jelentése "seb".

A "járom" kifejezés azt jelenti, hogy valami valakit vagy valamit meghajt, irányít vagy vezet. A mezőgazdasági munkában a járom az állatok nyakára helyezett fából vagy más anyagból készült eszköz volt, amely segített az állatoknak összekapcsolódni és együtt dolgozni egy vontatóeszközzel, például egy szekérrel vagy ekevel.

A "járom" szó későbbi értelmezése kibővült, és átvitt értelemben is használták. Ma is használjuk például a "nyakán érzi a járom súlyát" kifejezést, ami arra utal, hogy valaki nehézségekkel küzd vagy valamilyen korlátozást érez.

Az "járom" szó tehát eredetileg a török "yarama" szóból származik, ami azt jelenti, hogy "seb". A szó jelentése az idők során kibővült és kifejlődött, és ma már átvitt értelemben is használjuk.

Szófaja és helyesírása

Főnév

Példamondatok

1. A juhász a nyakába akasztotta a járomat.
2. A lovak húzták a szánt a járomban.
3. A marha megijedt, amikor a gazda ráhelyezte a járomot.
4. Az ökrök beletörődve tűrték a nehéz járom terhét.
5. A járom nyomta a vállaimat, ahogy vonszoltam magam előre.
6. Az állatoknak erősnek és tartósnak kell lennie egy jó járomnak.
7. A juhászkutya játékosan megragadta a járomat és elszaladt vele.
8. A kerékpáros lelkesen tekert, hogy megérkezzen az érdekes múzeumba, ami egykor egy járomgyárnak adott otthont.
9. Az ősi fogathajtó versenyen szépen díszített jármok vonultak fel a főtéren.
10. Az ókori rabszolgák gyakran viseltek nehéz jármokat a nyakukban, amikor munkára kényszerítették őket.

Rokonértelmű szavak

szekér, ököl, teher, terhelés

Fonetikus átírás

/jaːrom/

Betűrendben közeli szavak

janzenizmus, jár, járdasziget, járgány, járkál, járom, járomcsont, járőr, jász , jászol, jatagán,