JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

ganajturo

ganajturo szó jelentése

A "ganajtúró" egy magyar kifejezés, amely a vidéki, falusi élet jellegzetességeit hordozza magában. A szó eredetileg a juhok gyapjának tisztítását és feldolgozását jelentette, de később átvitt értelemben is használatos lett. A ganajtúró fogalma a paraszti életmódra és az ahhoz kapcsolódó tevékenységekre utal. A ganajtúró hagyományosan a tél végi, tavasz eleji időszakban történt, amikor a juhokat legeltetésre előkészítették. Ekkor a már megszőtt juhok gyapját elkezdték felszedni, majd gondosan megmossák, szárítják és kezdik meg a gyapjú fonását. A ganajtúró tehát egy olyan tevékenység volt, amelyben a juhok gyapjából készült termékek előállítása központi szerepet játszott. Az idők során a ganajtúró kifejezés az összes olyan tevékenységre is utalt, amelyeket vidéken élő emberek végeztek. Ez lehetett például az állattartás, a mezőgazdaság munkálatai vagy akár a sajt- és tejfeldolgozás. A ganajtúró tehát egy összetett fogalom, amely a hagyományos falusi életmódra, az állattartásra, a mezőgazdaságra és a kézművességre utal.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "ganajtúró" szó eredete és kialakulása magyar nyelvterületen található. A szóban lévő "gana" jelentése "gyom" vagy "has", míg a "túró" egyféle tejterméket jelent, amelyet a tejből készítenek.

A ganajtúró eredete valószínűleg a gazdálkodásra és az állattartásra vezethető vissza. Régen a gazdák sokszor kezelték az állataikat megbetegítő vagy a takarmányban található gyomokkal, amelyek negatív hatással lehetnek az állatok emésztési folyamataira. Ennek megelőzése érdekében olyan technikákat fejlesztettek ki, amelyek segítségével eltávolították ezeket a gyomokat az állatok gyomrából.

A ganajtúró fogalmát először 1872-ben említette meg Pápai Páriz Ferenc A Magyar Nyelv Című Munkájában. A szót valószínűleg a paraszti közösségekben és az állattartók körében használták a gyakorlatban, majd bekerült a magyar nyelv mindennapi használatába.

Az etimológiai elemzés alapján a "ganajtúró" szó tehát a "gana" és "túró" szavak összetételéből keletkezett, amelyek a gyomra és a túróra utalnak.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Szeretem a friss ganajtúrót a reggeli kakaóval.
2. Készítettünk egy isteni ganajtúrós palacsintát.
3. A nagymama mindig friss ganajtúrót készített a karácsonyi bejglihez.
4. A ganajtúró tökéletesen illik a sós perecbe.
5. A torta tetejét finom ganajtúróval díszítettük.
6. Kóstoltam egy fűszeres ganajtúrót, ami egészen különleges ízvilággal rendelkezett.
7. A gyerekek szívesen fogyasztanak gyümölccsel tálalt ganajtúrót desszertként.
8. Megkóstoltam egy gazdag ízű, vaníliás ganajtúrót egy cukrászdában.
9. A túrókrémek közül a ganajtúró az egyik kedvencem.
10. Az édes palacsinta töltelékének tökéletes választás a ganajtúró és a barack lekvár kombinációja.

Rokonértelmű szavak

szénagombóc, szénaösszetapadt, szalmakocka

Fonetikus átírás

Az angol fonetikus átírás a következő lenne: [ˈgɑnɑituroː]

Betűrendben közeli szavak

halmazallapot, leltar, grafikon, sodo, forgoszel, ganajturo, medencecsont, egyhazszakadas, kajdacs, kilenc,