JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

egyhazszakadas

egyhazszakadas szó jelentése

Az "egyházszakadás" kifejezés a magyar nyelvben azt jelenti, amikor egy adott vallási közösség belső vagy külső okok miatt szétválik, és két vagy több önálló csoportra oszlik. Az egyházszakadás gyakran teológiai, dogmatikai vagy vezetői viták eredménye, amelyek megosztják a híveket és vezetőket az adott vallási közösségen belül. Az egyházszakadásnak számos példája volt a történelemben. Ezek közé tartozik például a kereszténység nagy szakadása, az ún. kelet-nyugati egyházszakadás (1054), amikor a Római Katolikus Egyház és az ortodox keleti egyházak elszakadtak egymástól. Ezenkívül más vallási közösségek, mint például a protestantizmus is megtapasztalták az egyházszakadásokat, amelyek során új felekezetek alakultak ki. Az egyházszakadások gyakran komoly hatással vannak az adott vallási közösség híveire és annak társadalmi-politikai helyzetére is. Az elválásnak sok esetben politikai következményei is lehetnek, és hosszú távú hatással lehet az adott vallási közösség identitására és szervezettségére.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "egyházszakadás" szó eredete és kialakulása a keresztény egyház történetéhez kapcsolódik. Az etimológiai elemzés során érdemes két részre bontani a szót: "egyház" és "szakadás".

Az "egyház" szó az ógörög "ekklēsía" (ἐκκλησία) szóból ered, ami jelentése szerint "gyülekezetet" vagy "gyűlést" jelentett. Az ókori görögben ez a szó az állami ügyek intézésére használt közgyűlésre utalt, de a keresztények idővel átvették és alkalmazták a keresztény közösség megnevezésére.

A "szakadás" szó pedig az ómagyar "szakádás" szóból ered, ami jelentése szerint "hasadást", "megszakítást" jelent. Ebben az esetben az egyházban bekövetkező megoszlást vagy felosztást jelenti.

Az "egyházszakadás" tehát egy olyan eseményt vagy folyamatot ír le, amikor egy adott keresztény közösség, általában egyház, különválik vagy elválik egymástól, leggyakrabban teológiai vagy vallási nézeteltérések miatt. A legismertebb egyházszakadások közé tartozik a 1054-es kelet-nyugati egyházszakadás, amikor a katolikus és ortodox egyházak szétváltak egymástól.

Az "egyházszakadás" szó tehát az ógörög "ekklēsía" és az ómagyar "szakádás" szavak összetételéből alakult ki, és a keresztény egyházban bekövetkező megoszlást jelenti.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az egyházszakadás mélyreható hatással volt az adott vallási közösségre.
2. A történelem során több alkalommal történt egyházszakadás különböző okok miatt.
3. Az egyházszakadás eredményeként két külön csoportra oszlott a vallási közösség.
4. Az egyházszakadás hosszú éveken át tartó konfliktusokat és vitákat eredményezett.
5. Az egyházszakadás következtében sok hívőnek kellett választania, melyik irányzatot követi tovább.
6. Az egyházszakadásnak politikai és vallási okai is lehetnek.
7. Az egyházszakadás után új vezetők kerültek a két szétvált csoport élére.
8. Az egyházszakadás tragikusan befolyásolta a vallási egységet és összetartást.
9. Az egyházszakadás során sok hívő érezte magát elárultnak vagy zavarban lévőnek.
10. Az egyházszakadás kihatott az adott vallási közösség külső megítélésére és kapcsolataira is.

Rokonértelmű szavak

szakadás, szakítás, elszakadás, szétválás, kettéhasadás, megosztódás

Fonetikus átírás

[ˈɛɟhaːzɒkɒdaːʃ]

Betűrendben közeli szavak

sodo, forgoszel, ganajturo, medencecsont, egyhazszakadas, kajdacs, kilenc, fegyvertars, nyugta, szakasz,