JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

vidra

vidra szó jelentése

A "vidra" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "vidra" egy emlős állatfaj neve, amely a kutyafélék (Canidae) családjába tartozik, és a vadonban folyóvizek közelében él. A vidrák testfelépítése hosszúkás és áramvonalas, lábuk rövidebb, uszonyra hasonlító, ami segíti őket a vízben való haladásban. A vidráknak sűrű és puha bundájuk van, mely védi őket a hideg vízben való tartózkodástól. Az állatok hátán jellemző sötétbarna vagy fekete szőrzet található, míg az alhasuk szürke vagy világosabb árnyalatú lehet. A vidráknak hegyes orruk és nagy fejük van, melyeken középen keresztül fut egy világosabb csík. A vidrák főleg hústáplálékon élnek, amelyet a vízben élő kisebb állatokból szerzik meg, például halakból, rákokból és kagylókból. A vadonban a vidrák solitárius életmódot folytatnak, azaz egyedül élnek és vadásznak. Nagyon ügyesek a vízben való úszásban és merülésben, de a szárazföldön is jól mozognak. A vidrák érzékszervei is kiválóak, különösen a víz alatti látásuk és hallásuk fejlett. A vidrák populációja világszerte csökkenő tendenciát mutat, főleg az élőhelyük elvesztése és a vadászat miatt. A természetvédelmi intézkedéseknek köszönhetően azonban néhány helyen sikerült stabilizálni és növelni a vidrák számát.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "vidra" szó eredete latin eredetű és a közép-európai nyelvekbe, például a magyarba is a latinból került át. A latin "lutra" szóból származik, ami maga is a régi görög "lytra" szóból alakult ki.

A "lytra" eredeti jelentése "vízi emlős", de a középkorban és az azt követő időszakban kezdett konkrétabb jelentést kapni. A "lytra" kifejezésből alakult ki az ómagyarban a "lutra" vagy "lütra" szó, amely végül a mai "vidra" kifejezéssé vált.

Az etimológiai kutatások szerint a vidra szó eredeti jelentése valószínűleg a vízben élő emlősökre utalt általánosságban, és nem csak a specifikusan vidrákra. Ezért fordul elő, hogy más népek is használják ugyanezt a szót más vízi emlősökre, például angolul "otter" vagy németül "Otter".

Az etimológiai kutatók arra is rámutatnak, hogy az ómagyarban és más közép-európai nyelvekben még előfordultak olyan változatok is, mint például "vistra", amelyek valószínűleg a latin hatásra jöttek létre. Végül azonban a "vidra" szó vált a legelterjedtebbé és használatossá ebben a régióban.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A vidra a vízben élő emlősök közé tartozik.
2. A vidra nagyon ügyesen úszik és halászik.
3. A vidra puha, sűrű szőrzete van.
4. A vidrák csoportokban élnek, és közös kotrásokat építenek.
5. A vidra tápláléka főként halakból és rákokból áll.
6. A vidrák éjszaka aktívak, nappal pedig általában alszanak vagy pihennek.
7. Az édesvízi vidrákat veszélyezteti a vízszennyezés és az élőhelyük pusztítása.
8. A vidráknak erős fogai vannak, amelyekkel könnyedén megbirkóznak a csúszós halakkal.
9. A vidrák a part menti területeken élnek, de néha beljebb is bemerészkednek.
10. A vidrák rendkívül különleges és aranyos kinézetű állatok.

Rokonértelmű szavak

vidra, vízilúd, kavicskobold, vizesmacska, dögkeselyű

Fonetikus átírás

/ˈvidrɒ/

Betűrendben közeli szavak

naplo, kuka, szorny, pedagogus, siruha, vidra, aramerosseg, sal, vesehomok, himvesszo, bajolo,